I jak to coś – ni to owoc, ni to warzywo – ugryźć? Może w placku drożdżowym z kruszonką? A może lepiej przełknąć w orzeźwiającym kompocie?
Nawet zanurzany w cukiernicy i schrupany smakuje nieziemsko. Orzeźwia, zawiera witaminę C, ale też sporo w nim żelaza, potasu, sodu i karotenu. Wiadomo jednak, że muszą go unikać chorzy na artretyzm i kamicę nerkową. Niezależnie od tego fanom różowych łodyg zalecamy łączyć je z jogurtem, mlekiem i twarożkami. Wszystko po to, by rabarbar nie pozbawił nas wapnia.
Chłodna przyjemność
Weź:
- 300 ml naturalnego jogurtu,
- 150 ml słodkiej śmietanki 18-proc.,
- 2 łyżki syropu klonowego (możesz zastąpić miodem),
- 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii (lub laska wanilii),
- 3 dorodne łodygi rabarbaru,
- sok z połówki limonki,
- 4 czubate łyżki brązowego cukru,
- kilka łyżeczek syropu grenadyna (możesz zastąpić syropem malinowym),
- 1 opakowanie herbatników „petitki”.
Jogurt wymieszaj ze śmietanką, syropem klonowym i ekstraktem. Wstaw w płytkim naczyniu do zamrażalnika. Podczas zamrażania mieszaj wielokrotnie widelcem, rozbijając grudki (możesz to robić np. co pół godziny), aby jogurt nie stracił puszystości.
Godzinę przed podaniem wrzuć do jogurtu pokruszone herbatniki, wymieszaj. Obrane i pokrojone w plasterki łodygi rabarbaru posyp cukrem, dodaj sok z limonki i podgrzewaj na małym ogniu, aż rabarbar będzie miękki. Dodaj grenadynę. Przetrzyj przez sito, wystudź. Mrożony jogurt nakładaj łyżką do lodów do pucharków i podawaj z rabarbarowym musem.
Ciasto na cześć lata!
Weź: na ciasto:
- 2 szklanki mąki,
- 1 jajko,
- szczyptę soli,
- 2 płaskie łyżki cukru pudru,
- ¾ kostki masła,
- 2–3 łyżki zimnej wody (w razie potrzeby);
na nadzienie:
- 7 dużych łodyg dojrzałego rabarbaru,
- 5 łyżek cukru,
- 2 łyżki skórki pomarańczowej ze słodkiej zalewy,
- 1 czubatą łyżkę posiekanego kandyzowanego imbiru (niekoniecznie),
- szczyptę cynamonu do smaku,
- ½ szklanki soku z pomarańczy,
- 4 łyżki skrobi kukurydzianej,
- ok. 200 g drobnego cukru,
- 3 białka.
Masło z lodówki posiekaj z mąką, cukrem i szczyptą soli. Dodaj jajko i zagnieć. Rozwałkuj na cienki placek i wyłóż nim płytką formę do pieczenia (o średnicy 25–28 cm). Formę wstaw do lodówki. Umyte łodygi rabarbaru obierz z włókien i pokrój je w spore plastry.
Wrzuć do rondla o grubym dnie, zasyp cukrem i poczekaj, aż rabarbar puści sok. Zacznij podgrzewać, dodając skórkę pomarańczową, kandyzowany imbir i cynamon. Po kwadransie wymieszaj sok pomarańczowy ze skrobią.
Dodaj do rabarbaru i gotuj całość na małym ogniu przez kilka minut. Gęstniejące nadzienie zdejmij z gazu i wystudź. Ciasto przykryte folią aluminiową (obciążoną ziarnem fasoli) wstaw do piekarnika (190°C) na ok. 15 minut.
Ostatnie 5 minut piecz bez folii. Ubij białka ze szczyptą soli i pozostałym cukrem na sztywną pianę. Gorący spód wyjmij, wyłóż na niego masę z rabarbaru, a na owocach rozprowadź bezę. Piecz w temp. 170°C przez 25 minut. Wyjmij, gdy beza się przyrumieni. Wystudź.
tekst i zdjęcia: Iza stefanek