Telefony, esemesy, e-maile… To za ich pośrednictwem przekazujemy sobie świąteczne życzenia. A gdyby tak wrócić do starej, dobrej tradycji i tchnąć w nie nieco magii?
Życzenia z duszą
To nie tylko to, czego winszujesz, ale też sposób, w jaki to robisz, ma wpływ na moc składanych życzeń. Zadając sobie trud i wkładając całe serce oraz pozytywną energię
w dzielenie się serdecznościami, jeszcze bardziej przyczyniasz się do tego, że los zaczynie się szeroko uśmiechać do adresata twojej kartki. Przełoży się na jego powodzenie, na którym tak bardzo ci zależy. Nie tylko od święta. Także – a może zwłaszcza – na co dzień.
Oto magiczne kartki dobrych życzeń. Do samodzielnego pokolorowania, jednocześnie kreatywne i relaksacyjne.Ważne jest to, jakie symbole na nich zamieścisz. Każdy z nich niesie inny przekaz i treść. Dobierz je w zależności od potrzeb i marzeć adresata, a twoja kartka będzie się wyjątkowa.
Zrób to sam!
Wycisz się, zapal świeczkę, zaparz sobie ulubioną herbatę, usiądź przy stole, złap oddech i zacznij – w intencji spełnienia życzeń pod adresem bliskich twojemu sercu osób – kolorować rysunki. Rób to uważnie, w skupieniu i radości. W świątecznej gonitwie taka chwila wytchnienia szczególnie dobrze ci zrobi.
Kolorując kartki, cały czas myśl o tym, czego dla bliskich pragniesz, o czym z myślą o nich marzysz czy śnisz. Kiedy uznasz, że skończyłeś – przypatrz się jeszcze swoim obrazkom. Następnie wytnij je, naklej na białe, złożone na pół kartki. W środku napisz swoje życzenia. Schowaj do kopert. Koperty zaadresuj i wyślij. Tradycyjnie, pocztą. Niech dobra energia idzie w świat i czyni swoją magiczną powinność. A ty poczuj się jak prawdziwy Święty Mikołaj. I pamiętaj: dobro zawsze wraca!
Świąteczne symbole – co na kartkę?
Święta nie mogą się obejść bez kilku ważnych elementów. Sprawdź, co znaczą poszczególne z nich i wybierz taki, który przysłuży się najlepiej twoim bliskim i przyjaciołom.
Choinka: sosna to wiecznie zielone drzewo. Symbolizuje długowieczność, siłę i zdrowie. Zgodnie z legendą w momencie narodzenia Chrystusa drzewa zrzuciły śnieg, żeby odsłonić zieleń swoich igieł.
Świąteczny wieniec: to koło, symbol ciągłości życia, miłość, odrodzenie, hojność, jedność w rodzinie.
Kolor czerwony: dla chrześcijan to kolor krwi Chrystusa, ale w wielu kulturach to kolor obfitości i wszelkiej pomyślności.
Bombka: symbolizuje cały świat. Dla każdego w danym momencie jest on czym innym: dziecko, kariera, kupno mieszkania. Rysując ją na kartce świątecznej, wspierasz tworzenie świata swoich bliskich.
Świeca: słońce, ogień, oczyszczenie. Na świąteczną kartkę najlepiej nadają się te w kolorach czerwonym lub zielonym. Dobrze, żeby płonęły.
Ostrokrzew: jego ostre liście symbolizują ciernie korony Chrystusa, a jego czerwone jagody jego krew i męczeńską śmierć. Najsłynniejszy krzew rośnie w Glastonbury, podobno zasadzony przez samego św. Józefa. Zgodnie z tradycją jego gałązką ozdabia się królewski stół. W Szkocji gałązka przytwierdzona do drzwi wejściowych ma odstraszać niesforne elfy.
Dzwoneczek: to sygnał sań św. Mikołaja i dźwięk dobrej nowiny. A symbolicznie może to być czas zbliżającej się niespodzianki, zwieńczenia jakiegoś działania. Spodziewaj się niespodziewanego. Czeka cię wiele uśmiechów losu i podarunków, które spadną prosto z nieba. W wierzeniach pogańskich jego dźwięk odstraszał złe duchy.
Jemioła: płodność, wytrzymałość i miłość. Uznawana za symbol pokoju. Na jej widok w lesie żołnierze odkładali broń lub zawieszali walkę. To również znak przyjaźni, pojednania.
Tekst: Malwina Maj
Fot. Shutterstock