Dobrze wypadają w potrawach, które nie przytłaczają ich subtelnego smaku: w daniach prostych i zdrowych jak one same. Dostarczą Ci minerałów i błonnika. Zawierają też kwas foliowy, witaminę K oraz karoten (obecny w najzdrowszych odmianach zielonych). Oczyszczają nerki i układ pokarmowy, uwalniają organizm od toksyn, delikatnie przeczyszczają i mają bardzo niewiele kalorii. Oprócz tego nie zawierają sodu, więc warto włączyć je do diety przy nadciśnieniu.
Świeżymi i chrupiącymi możemy się cieszyć tylko przez kilka tygodni w roku, dlatego póki wiosna trwa, ruszaj po szparagi. Gotuj je na parze albo częściowo zanurzone we wrzątku, główkami do góry. Krótko przysmażaj, delikatnie zapiekaj. Parmezan, cytryna, oliwa, jajko, zioła – i uczta gotowa!
Przystawka z parmezanem
Weź:
- pęczek zielonych szparagów,
- ćwiartkę cytryny,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 1–2 łyżki świeżo startych dużych wiórków parmezanu,
- łyżkę migdałów bez skórki (posiekanych i uprażonych na suchej patelni),
- sól i świeżo mielony pieprz do smaku,
- szczyptę brązowego cukru.
Umyj szparagi, osusz je, odetnij twardawe końce. Przełóż do miski, skrop oliwą i delikatnie zamieszaj, aby pokryły się warstewką tłuszczu. Kładź je na suchą rozgrzaną patelnię grillową. Podsmażaj z obu stron, aż staną się lekko rumiane. Pozostałą oliwę wymieszaj z sokiem z cytryny i cukrem. Szparagi ułóż na talerzu, polej sosem, oprósz solą i pieprzem, posyp parmezanem i migdałami. To doskonała przystawka do lekkich wiosennych posiłków!
Z makaronem i ziołami
Weź:
- pęczek zielonych szparagów,
- garść świeżych ziół (bazylia, mięta, trybula, natka pietruszki),
- sok i skórkę startą z połówki cytryny,
- 3 łyżki śmietany (18 proc.),
- żółtko, szczyptę świeżo startej gałki muszkatołowej,
- sól i pieprz do smaku,
- pół łyżki oliwy z oliwek,
- około 250 g makaronu (dobrze pasuje tu klasyczne penne),
- odrobinę świeżo startego parmezanu.
Umyte szparagi ugotuj na parze lekko al dente (około 3 min). Wyjmij, pokrój na mniejsze kawałki i odrzuć zbyt twarde końce. Wrzuć makaron na osolony wrzątek i gotuj według czasu podanego na opakowaniu. Wymieszaj śmietanę z oliwą, żółtkiem, sokiem i skórką z cytryny. Dodaj sól, pieprz, gałkę.
Gorący makaron ugotowany al dente przełóż na głęboką patelnię (z odrobiną wody, w której się gotował), dodaj szparagi i posiekane zioła. Całość zalej sosem, wymieszaj i natychmiast podawaj posypane odrobiną parmezanu. Jeśli szparagi będziesz gotować we wrzątku, a nie na parze, zamiast wody z gotowania makaronu dodaj do potrawy wody ze szparagów.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek