Choć wygląda niepozornie, mało która roślina może z nią konkurować. Ma mnóstwo witamin, soli mineralnych, a nawet dobrze przyswajalnego jodu! W czasach, gdy przednówek straszył ubóstwem warzyw i owoców, rzeżucha była prawdziwym skarbem.
Nasze babki doskonale wiedziały, jakie cuda czyni ona z cerą i włosami. Pomaga również na osłabienie, przeziębienie, niedokrwistość, zapobiega cukrzycy, usuwa toksyny. Po zielone listki sięgaj również, jeśli masz kłopoty z nadwagą i przemianą materii. Anemicy i skarżący się na problemy z tarczycą mogą traktować tę nowalijkę jak naturalny lek na swoje dolegliwości.
Dodawaj ją do zupy, sałatek i past. Posyp nią makaron, wciśnij w kanapkę. Będzie zdrowo, pysznie i wiosennie. Smakuje nie tylko z jajkiem i staropolskim żurkiem. Wszak roślinka ta wywodzi się z Etiopii, a jej zalety znali już Persowie, Grecy i Rzymianie.
Egzotyczna zupa
Weź:
- pierś kurczaka,
- łyżeczkę skrobi kukurydzianej,
- włoszczyznę,
- litr wody,
- kawałek korzenia imbiru,
- łyżeczkę mielonej trawy cytrynowej,
- łyżeczkę czerwonej pasty curry (kupisz w sklepach z orientalną żywnością),
- puszkę mleka kokosowego,
- cebulę,
- 2 ząbki czosnku,
- łyżkę oleju arachidowego,
- łyżeczkę masła,
- kawałek suszonego chili pokrojonego w wąskie paseczki,
- łyżeczkę sosu sojowego,
- czubatą filiżankę świeżo ściętej rzeżuchy,
- sól i czarny pieprz,
- sok z połowy limonki,
- 2 łyżeczki brązowego cukru.
Kuczaka opłucz, osusz i pokrój w paski. Skrawki odrzucone podczas krojenia mięsa zalej zimną wodą. Dodaj obraną i pokrojoną na mniejsze kawałki włoszczyznę, posól, dodaj obrany kawałek imbiru i ugotuj wywar. Paski kurczaka lekko posól i oprósz skrobią kukurydzianą. W woku albo na głębokiej patelni rozgrzej olej arachidowy z masłem. Kolejno dodawaj cieniutkie paski suchego chili, posiekany drobno czosnek z piórami z cebuli, po łyżeczce pasty z trawy cytrynowej i czerwonej pasty.
Zamieszaj i dodaj kawałki kurczaka. Smaż, mieszając, aż kurczak lekko się zrumieni. Na koniec wyjmij paski suszonego chili. Odcedź bulion warzywny i zalej nim kurczaka. Dodaj mleko kokosowe, dopraw do smaku (sól, pieprz, sok z limonki, cukier), dodaj sosu sojowego. Gotuj całość na małym ogniu ok. 10 minut. Podawaj z ryżem, makaronem sojowym lub ryżowym obficie posypane rzeżuchą.
Na wiosenne słabości
Weź:
- po jednej filiżance świeżo ściętej rzeżuchy i kiełków (np. słonecznika czy sojowych),
- kwaskowate jabłko,
- 4 średnie marchewki,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 3 łyżeczki brązowego cukru,
- sok z połówki cytryny,
- mieloną słodką paprykę,
- sól i pieprz do smaku,
- 2 łyżki homogenizowanego niesłodzonego serka,
- łyżkę ziarna sezamowego albo prażonego siemienia lnianego.
Obierz, umyj i zetrzyj na tarce warzywnej marchew. Dodaj obrane, utarte jabłko, rzeżuchę oraz kiełki. Oliwę wymieszaj z cukrem i sokiem z cytryny. Zalej surówkę. Przypraw solą i pieprzem, delikatnie wymieszaj i posyp sezamem. Na koniec możesz dodać serek homogenizowany, albo, nie mieszając, położyć po odrobinie na każdej porcji.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek