Gotowany bób wciąga niczym solone fistaszki albo łuskanie słonecznika. I dobrze!
Jego wartościowe białko nie obarcza nas nadmiarem kalorii, nie zawiera też cholesterolu. Bób bywa znakomity w sałatkach, skropiony oliwą i cytryną. Wystarczy go wcześniej ugotować. Jest lekki dla żołądka, sprzyja jelitom.
Cenny między innymi z powodu błonnika i witamin z grupy B. Mimo iż należy do warzyw strączkowych, szybko i łatwo go trawimy. Najwięcej walorów zachowuje bób krótko gotowany na parze. Zanurzając go bezpośrednio we wrzącej wodzie, tracimy dużą część soli mineralnych.
Dip na trawkę
Weź:
- 2 szklanki ugotowanego i łuskanego bobu,
- filiżankę wywaru warzywnego (ostatecznie wody mineralnej),
- drobno posiekaną cebulę lekko zrumienioną na oliwie,
- sok z połówki dużej cytryny,
- ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę (jeśli użyjesz czosnku wcześniej pieczonego, możesz dodać go więcej),
- 2–3 łyżki oliwy,
- sól i pieprz,
- kilka listków świeżej mięty do smaku i do dekoracji.
Bób ugotowany i pozbawiony łupinek zmiksuj na gładką pastę razem z bulionem, sokiem z cytryny i oliwą. Przypraw, dodaj czosnek, cebulę i drobno posiekaną miętę. Porządnie wymieszaj. Podawaj skropione oliwą z dekoracją z listków mięty. Pyszne z kawałkiem ciemnego pieczywa, z suszonymi pomidorami, a także z cienkim plasterkiem wędzonego łososia, którego można dodać (wcześniej posiekanego) również bezpośrednio do pasty.
Piknikowy placek
Weź na ciasto:
- 200 g mąki,
- 2 żółtka,
- 100 g schłodzonego masła,
- szczyptę soli,
- odrobinę zimnej wody (jeśli ciasto będzie zbyt suche podczas zagniatania)
Na nadzienie:
- pęczek boćwiny,
- półtorej szklanki ugotowanego i łuskanego bobu,
- 2 ząbki czosnku,
- świeży tymianek do smaku,
- pół łyżki masła,
- 2 czubate łyżeczki białego kremowego serka typu philadelphia,
- sól i pieprz,
- garść posiekanego koperku,
- szczyptę świeżo utartej gałki muszkatołowej,
- kawałek półtłustego twarogu (ok. 80 g),
- jajko,
- 120 ml śmietany (12- lub 18-proc.),
- kawałek sera żółtego (ok. 100 g).
Składniki na ciasto zagnieć szybko w misce do uzyskania gładkiej konsystencji. Masło podczas zagniatania nie powinno stać się zbyt ciepłe. Ciastem wyłóż okrągłą formę lekko natłuszczoną masłem – zarówno jej dno, jak i boki. Nakłuj widelcem w kilku miejscach. Wstaw do lodówki na 30 min. Potem wyjmij, przykryj folią aluminiową, wysyp ziarnami fasoli (aby ciasto nie unosiło się podczas pieczenia) i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 st. C na 15 min.
Boćwinkę zrumień na maśle z posiekanym czosnkiem. Przypraw solą i pieprzem. Wystudź, połącz z serkiem philadelphia. Na podpieczonym cieście ułóż bób ugotowany na półtwardo i pokruszony twaróg. Na to wyłóż boćwinkę. Ser żółty zetrzyj na tarce o małych oczkach. Dodaj jajko (surowe) i śmietanę. Wymieszaj, dodaj koperku, gałki, przypraw i posyp tymiankiem – to ostatnia warstwa. Zapiecz na rumiano (ok. 35–40 min w 180 st. C). Placek smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek