Tej jesieni patison stanie się warzywem znanym, choć z pewnością nigdy nie spowszednieje. Na to jest zbyt ekstrawagancki – większości patisony kojarzą się z marynowanym dziwadłem zamkniętym w słoiczku!
A szkoda, bo ma całą masę zalet. Jest niezwykle delikatny, lekkostrawny, wręcz dietetyczny: 100 g patisona to zaledwie 19 kcal, oczywiście jeśli nie podamy go smażonego w panierce na głębokim tłuszczu. Poza tym zawiera sporo witaminy C oraz PP, magnezu, potasu i wapnia.
Dobrze odkwasza organizm. Ułatwia trawienie mięsa. Wybieraj młode, seledynowożółte okazy z miękką, delikatną skórką. Przerośnięte twardziele o wyglądzie latających talerzy mogą być raczej ozdobą niż przysmakiem!
Gorące brzuszki
Weź:
- 3 niezbyt duże patisony,
- szklankę bulionu warzywnego,
- ½ szklanki czerwonej fasoli (wcześniej ugotowanej lub z puszki),
- po połowie świeżej papryki: zielonej,
- czerwonej i żółtej; garść świeżych ziół (oregano, bazylia, tymianek),
- 3 plastry sera gruyère lub ementalera,
- kilka małych cebul,
- 2–3 ząbki czosnku,
- pomidora,
- 2 małe ziemniaki ugotowane na półtwardo,
- ½ łyżki masła,
- 1–2 łyżki oliwy,
- masło do smarowania formy,
- sól i pieprz,
- czubatą łyżeczkę skrobi kukurydzianej.
Patisony umyj, odetnij czubki i łyżeczką wydrąż nieco miąższu (¹⁄³ miąższu zachowaj). Przełóż patisony do garnka, zalej gorącym bulionem i uzupełnij wrzątkiem (tak, aby były prawie w całości przykryte). Gotuj wolno 10–15 minut. Zostaw na sicie do wystygnięcia. Cebule i czosnek pokrój w talarki, a paprykę, miąższ pomidora (bez pestek) i ziemniaki w kosteczkę. Na patelni rozgrzej masło z oliwą.
Wrzuć czosnek z cebulą. Gdy się zeszklą, dodaj resztę warzyw, zamieszaj i wrzuć drobno pokrojony miąższ z patisona. Przypraw do smaku, oprósz skrobią kukurydzianą i ewentualnie podlej wodą. Dodaj fasolę i zioła, wymieszaj. Każdego patisona nafaszeruj warzywami, przykryj plasterem sera, skrop oliwą, oprósz pieprzem i wstaw do piekarnika na 25–30 minut (200°).
Ekstrawagancka sałata
Weź:
- patisona średniej wielkości,
- pęczek sałaty rukola,
- kilka małych pieczarek,
- 1 i ½ łyżeczki jasnego słodkiego octu balsamicznego,
- ¾ łyżki miodu,
- sok z cytryny,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- garstkę orzechów pinii (uprażonych na suchej patelni),
- 80–100 g zwartego koziego twarożku,
- sól i pieprz,
- szczyptę mielonego cynamonu, odrobinę oliwy do smażenia.
Patisona bez skórki pokrój w kostkę i wrzuć na kilka minut do lekko osolonego wrzątku. Odcedź, zostaw na sicie do wyschnięcia. Umyj pieczarki, pokrój w ćwiartki. Oliwę wymieszaj z sokiem z cytryny, miodem i octem na gładki sos. Patisona przełóż do miseczki, polej sosem i odstaw. Rozgrzej patelnię grillową i podsmaż na niej patisona z sosu. Zdejmij go z patelni i przełóż na umytą i osuszoną rukolę.
Na tej samej patelni lekko podsmaż pieczarki. Przełóż na sałatę. Całość oprósz solą, pieprzem i cynamonem, posyp orzeszkami i pokruszonym kozim serem. Polej resztą sosu i delikatnie wymieszaj. Podawaj, zanim patison zupełnie wystygnie. Najlepiej do soczystej kurzej piersi.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek