Oleje tłoczone na zimno – tradycyjną metodą za pomocą pras hydraulicznych – są bardzo ważne dla naszej skóry, włosów i paznokci, pobudzają pracę mózgu, stymulują odporność i w efekcie zapobiegają nowotworom.
Najwięcej cennych kwasów tłuszczowych omega-3 znajdziesz w oleju lnianym, witaminy E – w oleju z orzechów włoskich, a niedobór cynku i selenu świetnie uzupełnia olej dyniowy. Olej lniany dodatkowo pomaga wrzodowcom, rzepakowy łagodzi choroby zapalne stawów, dyniowy wspomaga układ moczowy i wątrobę.
Wszystkie obniżają poziom cholesterolu i oddalają ryzyko chorób serca. Dodawaj je zamiast masła do ziemniaków, kasz i ryżu, do sałatek, past oraz dipów, do zup na koniec gotowania. Pamiętaj, że oleje tłoczone na zimno nie są polecane do smażenia lub pieczenia. W tym celu użyj oleju kukurydzianego, arachidowego, ryżowego lub z pestek winogron.
Sałatka na dobrą pamięć
Weź:
- kruchą sałatę (np. lodową),
- 2 plastry piersi indyka,
- pół łyżki oleju z pestek winogron,
- garść prażonych pestek dyni,
- całą pomarańczę i sok z połówki pomarańczy,
- pół świeżego ogórka,
- płaską łyżeczkę łagodnej musztardy,
- łyżkę miodu,
- 3 łyżki oleju z pestek dyni,
- opakowanie mozzarelli sałatkowej (najlepiej w małych kuleczkach),
- płaską łyżeczkę mieszanki ziołowej do drobiu,
- sól i pieprz do smaku,
- ząbek czosnku.
Mięso indyka natrzyj solą, pieprzem, rozgniecionym czosnkiem i ziołami. Skrop lekko olejem z pestek winogron, zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na co najmniej 30 minut. Po wyjęciu usmaż bez dodatkowego tłuszczu (na patelni grillowej), wystudź i pokrój w paseczki. Zrób sos: olej z pestek dyni wymieszaj z miodem, musztardą, sokiem z połówki pomarańczy.
W misie sałatkowej połącz składniki: porwaną sałatę, obraną i oczyszczoną z błonek pomarańczę, kulki mozzarelli, paseczki indyka i plastry ogórka. Posyp odrobiną pieprzu i soli. Delikatnie wymieszaj, polej sosem, posyp prażonymi pestkami dyni i ewentualnie orzechami włoskimi. Podawaj jako przystawkę.
Pyszny ryż wiosenny
Weź:
- szklankę ryżu (najlepiej jaśminowego, z upraw bio),
- 3/4 szklanki mrożonego zielonego łuskanego groszku,
- pół szklanki mieszanki sezamu,
- siemienia lnianego,
- łuskanych pestek słonecznika i dyni,
- posiekanych orzechów włoskich,
- łyżkę oleju lnianego,
- łyżkę oleju z orzechów włoskich,
- skórkę otartą z jednej cytryny,
- sok z połówki cytryny,
- 2 łyżeczki brązowego cukru,
- drobno posiekaną natkę pietruszki.
Ryż intensywnie opłucz na sitku pod bieżącą zimną wodą. Kiedy woda z ryżu będzie czysta, przełóż go do garnka o grubym dnie i zalej 7 szklankami zimnej wody. Dodaj groszek, brązowy cukier, sok i skórkę z cytryny. Zamieszaj i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień, przykryj pokrywką i gotuj 15–20 minut bez mieszania. Po zdjęciu z ognia zostaw ryż pod przykryciem, by „doszedł” we własnym cieple.
Na suchej patelni lekko podpraż pestki i orzechy. Kiedy zrobią się chrupiące, dodaj je do ryżu. Całość skrop olejem lnianym i olejem z orzechów włoskich. Lekko zamieszaj, posyp posiekaną natką pietruszki. Podawaj. Tak przyrządzony ryż jest pyszny, delikatny, zdrowy i niezwykle energetyczny! Poprawi Twoje samopoczucie i wygląd.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek