Głęboki ciemny fiolet, gładka, napięta skórka rozgrzana od jesiennego słońca. Odtruwa organizm i wzmacnia po kuracjach antybiotykowych.
Obniża poziom cholesterolu i poprawia przemianę materii. Idealny dla cukrzyków, łagodny dla wątroby i korzystny przy problemach z układem moczowym. Bakłażan. Raczej go nie smażmy, bo stanie się nieapetyczny. Za to możemy bakłażany piec, grillować, krótko dusić (zwłaszcza z pomidorami, cebulką i mnóstwem ziół). Wcześniej posólmy je i skropmy cytryną, by nie wchłonęły nadmiaru oliwy. I pamiętajmy, aby zawsze wybierać młode okazy!
Talerz obfitości
Weź:
- 3 średniej wielkości bakłażany,
- 3 średnie pomidory malinowe,
- sporą cebulę cukrową,
- niedużą papryczkę chilli,
- 2–3 ząbki czosnku,
- 3–4 łyżki oliwy,
- dużą garść świeżych posiekanych listków ziół (bazylia, oregano, tymianek),
- sól ziołową i świeżo mielony pieprz,
- łyżeczkę octu balsamicznego,
- olej słonecznikowy do smażenia,
- łyżeczkę brązowego cukru,
- prażone orzeszki piniowe,
- świeżo utarty parmezan
- do smaku,
- 250 g makaronu penne lub świderków,
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki,
- sól morską.
Bakłażana pokrój w plastry nie grubsze niż centymetr. Posyp je solą morską i przełóż na sito. Pomidory sparz, obierz ze skóry, wyjmij ze środka pestki, a miąższ pokrój w grubą kostkę. Przełóż na głęboką patelnię i zacznij powoli podgrzewać, mieszając. Plastry bakłażana oczyść z nadmiaru soli, osusz papierowym ręcznikiem i kładź na rozgrzaną patelnię grillową lekko skropioną olejem słonecznikowym.
W czasie grillowania plastry skrapiaj w miarę potrzeby oliwą. Grilluj z obu stron, aż lekko zmiękną. Następnie zdejmij je z patelni, każdy przekrój na 4 części. Na tej samej patelni przysmaż cebulę i czosnek pokrojone w cienkie talarki. Dodaj posiekaną papryczkę (bez pestek). Posyp cukrem, skrop octem, zamieszaj i przełóż razem z kawałkami bakłażana do pomidorów. Przypraw.
Dodaj odrobinę oliwy i zieleninę. Ugotuj makaron. Odcedź, zachowując nieco wody z gotowania. Makaron połącz z warzywami, podlej wodą i wymieszaj. Każdą porcję posyp tartym parmezanem i orzeszkami pinii. Udekoruj ziołami i pietruszką.
Smak jesiennego popołudnia
Weź:
- 3 małe bakłażany,
- 1/2 małego słoiczka sardeli (anchois) w oliwie,
- kilkanaście cebulek szalotek,
- małą czerwoną paprykę,
- 2 łyżeczki jasnego słodkiego octu balsamicznego,
- 2 łyżeczki kaparów,
- sól ziołową i pieprz,
- sok z cytryny,
- 2–3 łyżki oliwy,
- 2 czubate łyżki serka ricotta,
- garść pokruszonych orzechów włoskich,
- kilka łyżek grubo posiekanej natki pietruszki.
Bakłażany (bez szypułek) przekrój wzdłuż na połówki. Łyżeczką usuń nieco miąższu. Łódeczki z bakłażanów natrzyj sokiem z cytryny i ułóż w płytkim naczyniu do zapiekania (skropionym oliwą). Na bakłażany nakładaj pokrojoną w kostkę paprykę, sardelę, orzechy i kapary oraz ricottę. Całość obłóż cebulkami, przypraw, skrop oliwą i octem. Wstaw do gorącego piekarnika (200°C) i zapiekaj, aż warzywa dobrze się zrumienią, a ser się rozpłynie. Podawaj gorące, obficie posypane natką. Do tego kawałek świeżej chrupiącej bagietki.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek