Czy jest jeszcze ktoś, kogo trzeba przekonać o wyższości świeżego nad suszonym? Szybkie, bardzo wakacyjne włoskie dania ze świeżą bazylią i oregano w roli głównej zrobią to doskonale!
Po pierwsze zapach ziół – nieziemsko intensywny o tej porze roku. Dodane w ostatniej chwili do ciepłych potraw, cudownie prezentują swój smak i woń. Nachylając się nad talerzem z potrawą, fundujemy sobie przy okazji najbardziej apetyczną aromaterapię! Dla wszystkich niejadków, rozdrażnionych nerwusów, przepracowanych oraz zmęczonych intensywnym wysiłkiem.
Kluski z domowym pesto
Weź:
na pesto:
- 3–4 garście liści dorodnej bazylii,
- 2 płaskie łyżki orzechów pini (możesz połączyć z nerkowcami) lekko uprażonych na suchej patelni,
- sok z ćwiartki cytryny,
- 2 czubate łyżki startego parmezanu,
- sól i pieprz,
- oliwę(ilość wg uznania),
- ząbek czosnku(choć nie jest konieczny).
Na kluski:
- 5–6 ziemniaków upieczonych lub ugotowanych w łupinach,
- żółtko jednego jajka,
- ok. ½ szklanki mąki pszennej,
- szczyptę tartej gałki muszkatołowej,
- sól i czarny świeżo mielony pieprz.
Osuszone listki bazylii zmiksuj z czosnkiem i orzechami. Dodaj sok z cytryny, sól, pieprz oraz parmezan. Podczas miksowania podlewaj oliwą do momentu uzyskania konsystencji rzadkiej pasty. Uwaga! Pesto nie może być zbyt płynne. Ciepłe ziemniaki (bez skórki po upieczeniu) rozgnieć porządne widelcem lub przeciśnij przez praskę. Dodaj żółtko, przyprawy, mąkę. Zagnieć ciasto (nie powinno zbytnio się lepić). Z ciasta uformuj wałek i pokrój go jak na kopytka. Dużą deskę lub blaszkę posyp mąką, ułóż na niej surowe kluski i wstaw na ok. 30 min do lodówki. Gotuj w lekko osolonym wrzątku (partiami). Kiedy wypłyną na powierzchnię, gotuj je jeszcze na małym ogniu ok. 5 min. Podawaj gorące z pesto, z dodatkiem świeżo startej skórki cytryny oraz parmezanem i listkami oregano. Do tego sałatka ze świeżych pomidorów skropionych oliwą.
Makaron na lato
Weź:
- opakowanie spaghetti albo pappardelle (250 g),
- 2 średnie pomidory malinowe,
- 2 garści świeżej bazylii,
- garstkę oregano,
- mały pęczek rukoli,
- 3 łyżki oliwek(np. faszerowane anchois),
- niepełną łyżkę octu balsamicznego,
- oliwę (ok. 3 łyżek maksymalnie),
- sól i świeżo zmielony pieprz,
- świeżo utarty ser pecorino (lub parmezan).
Makaron wrzuć na lekko osolony wrzątek i gotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Pomidory sparz i obierz ze skóry, usuń trochę nasion ze środka, miąższ dość drobno pokrój. Posiekaj zioła i rukolę. Wymieszaj z pomidorami, dodaj oliwki, przyprawy, skrop oliwą i octem balsamicznym. Jeszcze raz zamieszaj. Gotowy makaron odcedź, nie czekając, aż wycieknie z niego nadmiar wody, przerzuć go do miski z pomidorami i ziołami. Szybko wymieszaj i od razu podawaj. Dla spóźnialskich można na chwilę przełożyć całość na patelnię i potrzymać na małym ogniu pod przykryciem. Podawaj obficie posypane tartym pecorino.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek