Latem morele są cudownie świeże i takie smakują nam najbardziej.
Z równym zapałem zjadane od razu, co pakowane do słoiczków, bo nie masz lepszego owocu na domową konfiturę pełną karotenu. Jesienią i zimą pozostają suszone. Są zdrowsze od brzoskwiń, mają prawie czterokrotnie więcej beta-karotenu i wit. B2, a ilością potasu dorównują nawet pomidorom. Sprzyjają chorym na anemię, bo dzięki morelom organizm wytwarza więcej czerwonych krwinek. Przyspieszają też przemianę materii i procesy trawienne. Jedząc je oczyszczamy się, a kości dostają więcej wapnia.
Śniadanie idealne
Weź:
- pół szklanki drobnych płatków owsianych,
- pół łyżeczki mielonego siemienia lnianego,
- pół szklanki mleka (możesz zastąpić wodą, mlekiem ryżowym lub kokosowym),
- ¾ szklanki wrzątku,
- cukier brązowy (albo miód lub syrop klonowy) do smaku,
- garstkę rodzynek,
- 4 świeże morele,
- odrobinę ziaren wanilii z laski i po szczypcie cynamonu,
- kurkumy oraz soli.
Do wrzątku wsyp kurkumę i sól. Dodaj płatki owsiane, siemię, wanilię i cynamon. Gotuj na maleńkim ogniu. Kiedy płatki wchłoną część wody, wlej mleko. Dodaj rodzynki, cukier, miód lub syrop. Gotuj ok. 15 min. Na koniec wrzuć obrane ze skórki morele (drobno pokrojone). Wymieszaj i podawaj. Możesz posypać całość pokruszonymi orzechami lub migdałami. Warto eksperymentować nad „owsianką idealną”, dodając różnych bakalii i wzbogacając ją o inne rodzaje płatków (np. jaglane, jęczmienne).
Czarujące bułeczki
Weź:
- 370 g mąki,
- 80 g cukru,
- około 17 g świeżych drożdży,
- szczyptę soli,
- 80 ml ciepłego mleka,
- 2 jajka,
- 150 g miękkiego masła,
- odrobinę roztrzepanego jajka do posmarowania wypieku,
- łyżeczkę cynamonu,
- 5 łyżeczek brązowego cukru,
- garść migdałów w płatkach,
- słoiczek domowej konfitury morelowej (lub po prostu kilkanaście morelek drobno pokrojonych, zasypanych cukrem wedle uznania i duszonych na małych ogniu).
Dwie łyżeczki cukru rozpuść w połowie mleka, dodaj drożdże, wymieszaj i zostaw w cieple na ok. 15 min. W misie wymieszaj mąkę z solą i resztą cukru. Wlej drożdże i pozostałą ilość mleka. Dodaj jajka i masło. Wyrabiaj ręcznie lub mikserem. Ciasto powinno być w miarę puszyste, lepkie i gładkie. Teraz przykryj je ściereczką i zostaw do wyrośnięcia na godzinę. Podziel je na dwanaście równych części. Każdą rozwałkuj na niezbyt gruby placek, nakładaj po czubatej łyżeczce konfitury morelowej i zalepiaj jak sakiewkę.
Układaj obok siebie w formie do pieczenia wyłożonej pergaminem i lekko posmarowanej masłem (koniecznie zalepianym fragmentem do dołu). Na koniec posmaruj bułeczki roztrzepanym jajkiem, posyp cukrem brązowym wymieszanym z cynamonem oraz płatkami migdałowymi. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 170°C i piecz przez 35 minut na złoty kolor. Jeśli będą się zbytnio rumienić z wierzchu, przykryj je po prostu folią aluminiową, ale nie skracaj czasu pieczenia. Pyszne na ciepło, niemal od razu po wyjęciu z piekarnika.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek