Ma mnóstwo witaminy C, A, K i minerałów (głównie potas, sód, magnez). Póki jest młoda, zawiera też bardzo cenny i lekkostrawny błonnik. Działa oczyszczająco i odkwaszająco.
Nie odkłada w sobie metali ciężkich. Pomaga na zgagę i nadmiar kilogramów. Najlepsza będzie grillowana, pieczona, lekko marynowana lub surowa. Nie kupuj przerośniętych cukinii, bo są mdłe i zamiast smacznego miąższu znajdziesz w nich twarde, duże pestki pod grubą skórą.
Masz do czynienia z warzywem dyniowatym. Raczej też nie próbuj gotować takiej cukinii w wodzie ani dusić w nieskończoność. Zdecydowanie lepiej kupić maleńkie cukinie, cienko pokroić, polać dressingiem z oliwy, czosnku, tymianku i cytryny. Gdy jest młoda i śliczna, śmiało chrup ją na surowo. Oczywiście ze skórką!
Prosto i smacznie
Weź:
- 2 młode cukinie (nie za duże),
- 2 ząbki czosnku,
- 3–4 łyżki oliwy z oliwek,
- 2 łyżeczki jasnego miodu,
- sól i pieprz do smaku,
- kubek koziego twarogu,
- świeży tymianek i kilka listków świeżej mięty,
- ewentualnie kilka cząstek cytryny do skropienia.
Czosnek przeciśnij przez praskę, wymieszaj z oliwą i miodem. Umytą cukinię pokrój ostrym nożem w podłużne plastry o podobnej grubości. Zalej marynatą i odstaw na pół godziny. Wyjęte z marynaty cukinie ułóż na grillu i opiekaj z obu stron. Pod koniec grillowania posyp listkami świeżego tymianku i oprósz solą oraz pieprzem.
Cukinie powinny być lekko zbrązowione, ale jędrne i przy tym soczyste. Podawaj gorące, z odrobiną koziego twarożku i listkami mięty na wierzchu. Możesz delikatnie skropić cytryną i podać do cukinii kawałki lekko opieczonego białego pieczywa z dodatkiem oliwy.
Kolorowe placuszki
Weź:
- 2 małe młode cukinie (możesz łączyć odmianę zieloną z żółtą),
- 80 g ugotowanej ciecierzycy (może być z puszki),
- 2 jajka,
- 2 ząbki czosnku,
- średnią cebulę,
- 2 czubate łyżki mąki,
- sól i pieprz oraz tymianek do smaku,
- płaską łyżkę drobno posiekanej papryczki chili,
- dużą garść startego parmezanu,
- czubatą łyżkę prażonych orzeszków pinii,
- olej do smażenia.
Ugotowaną cieciorkę zmiksuj lub zmiel. Cukinię, oczywiście ze skórą, zetrzyj na tarce (możesz zrobić to, używając skrobaka zestera do cytrusów, wtedy otrzymasz długie i cienkie nitki z cukinii). Zetrzyj ją oczywiście ze skórą. Czosnek i cebulę drobno posiekaj.
W misce połącz ze sobą wszystkie składniki. Wymieszaj i jeśli ciasto jest zbyt rzadkie, dosyp mąki, a jeśli za gęste, dolej trochę wody. Smaż na odrobinie rozgrzanego oleju na złoty kolor. Odsącz na ręczniku papierowym. Podawaj gorące, ze świeżymi pomidorami pokrojonymi w drobną kostkę i skropionymi oliwą. Dekoruj listkami świeżych ziół, ewentualnie odrobiną kwaśnej śmietany.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek