Kapary zaostrzają apetyt, przyspieszają trawienie i łagodzą dolegliwości wątroby oraz jelit. Niegdyś stosowano je jako popularny lek na wzdęcia. Wigoru dodają nie tylko potrawom – uchodzą też za silny afrodyzjak dla panów.
Wzmagają i przedłużają działanie witaminy C – dlatego warto podawać je w surówkach. Same są silnym przeciwutleniaczem, wzmacniają kruche naczynia krwionośne i działają przeciwzapalnie.
Tam, gdzie rosną, są ulubionym dodatkiem do ryb, sałat, makaronów i owoców morza. Zajadają się nimi Włosi, Hiszpanie i Francuzi. Świeżo zebrane pąki kaparowca zanurza się od razu w marynacie, oliwie lub zalewie solnej. W takiej postaci docierają na nasze stoły. Lekko pikantne, wytrawne, z nutką subtelnego zapachu nasturcji, dobrze komponują się z bazylią i oregano. W ich towarzystwie mogą znaleźć się także oliwki i czosnek.
Kaparowy łosoś
Weź:
- 4 kawałki łososia ze skórką (po około 150 g),
- 2 łyżki octu winnego,
- 2 czubate łyżki kaparów (solonych albo z zalewy),
- sól i świeżo mielony pieprz do smaku,
- czubatą łyżkę masła,
- łyżkę oliwy z oliwek,
- cząstki cytryny do skropienia gotowej ryby,
- posiekaną świeżą natkę pietruszki.
Jeśli użyjesz kaparów z zalewy, warto je wypłukać pod bieżącą wodą, by pozbyć się zbyt kwaśnego smaku. Jeśli weźmiesz kapary solone, namocz je na chwilę w zimnej wodzie i uważaj z solą przy doprawianiu ryby! Łososia opłucz pod bieżącą wodą, osusz ręcznikiem papierowym i usuń ewentualne ości (najlepiej zrobić to pęsetą).
Przypraw odrobiną soli, pieprzem i skrop oliwą. Smaż z obu stron po kilka minut. Kiedy ryba będzie gotowa, zdejmij ją z patelni i przełóż do ciepłego piekarnika, aby nie wystygła. Zajmij się kaparami. Na patelnię, gdzie smażył się łosoś, wlej ocet winny, po 2 minutach dodaj kapary i masło.
Po kolejnych 2 minutach dodaj usmażonego łososia, posyp całość natką, przykryj pokrywką i potrzymaj na maleńkim ogniu kilka minut dla lepszego aromatu (ale nie dłużej, bo kapary tracą smak pod wpływem gotowania). Podawaj od razu. Najlepiej z dużą miską sałaty i z cząstkami cytryny.
Sałatka smakosza
Weź:
- około 200 g liści sałaty (różne gatunki),
- płaską łyżkę kaparów (z zalewy),
- płaską łyżkę orzeszków pinii,
- czubatą łyżeczkę dobrej musztardy,
- płaską łyżeczkę brązowego cukru,
- 3–4 łyżki oliwy z oliwek,
- sok z połówki cytryny,
- żółtko jajka ugotowanego na twardo,
- sól i pieprz do smaku,
- łyżkę drobno posiekanej natki,
- 1–2 łyżki drobno posiekanych świeżych ziół (pasują tu estragon, bazylia lub oregano).
Sałatę umyj, osusz i porwij na małe kawałki. Przełóż do miski. Ugotowane na twardo żółtko utrzyj z oliwą i musztardą. Stopniowo dodawaj brązowego cukru i soku z cytryny. Ucieranie skończ, kiedy uzyskasz gładki sos.
Sałatę w misce delikatnie przypraw solą i świeżo mielonym pieprzem. Dodaj kapary wyjęte z zalewy i wypłukane oraz drobno posiekaną natkę i zioła. Wymieszaj. Polej sosem i raz jeszcze delikatnie zamieszaj. Posyp orzeszkami pinii i podawaj. Sałata wspaniale podkreśla smak grillowanych ryb i mięsa.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek