Koniecznie wybierzmy migdały w naturalnej postaci i chrupmy je jak orzechy. Na co dzień dla smaku posypujmy lekko prażonymi: musli śniadaniowe, sałatki, ryby i drób.
Zaś dla zdrowia jedzmy w całości dodatkowo garstkę, bo szybko obniżymy ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Z migdałami wraca też do normy poziom dobrego cholesterolu LDL, nie ma też mowy o niedoborach potasu, magnezu, cynku czy witaminy E. Wegetarianie uważają migdały za jedno z cenniejszych źródeł białka i roślinnego tłuszczu. A o tej porze roku migdały przysłużą się nam szczególnie. Zadbają o odporność, dobry wygląd skóry, włosów i paznokci. Z migdałami w garści lepiej też zniesiemy zimowe szarugi i nieprędko opuści nas karnawałowy nastrój.
Delikatne warzywka
Weź:
- ok. 30 dag jasnej fasolki szparagowej (może być mrożona),
- 20 dag drobnych pieczarek,
- łagodną cebulę,
- 3 małe pomidory,
- małą cukinię,
- 2 ząbki czosnku,
- mieszankę ulubionych ziół,
- pieprz i sól,
- 10 dag migdałów bez skórki,
- 3 łyżeczki pasty migdałowej (kupisz w sklepach ze zdrową żywnością),
- filiżankę wywaru warzywnego (ewentualnie wody),
- 2 płaskie łyżeczki skrobi kukurydzianej,
- żółtko,
- 2 łyżki oliwy,
- 2 łyżeczki masła,
- natkę do posypania (wedle uznania).
Fasolkę ugotuj na parze. Powinna być lekko al dente. Pieczarki pokrojone w plastry przełóż na patelnię na dobrze rozgrzaną oliwę z masłem. Smaż na złoty kolor, dość krótko, lecz intensywnie. Zmniejsz ogień, dodaj posiekaną cebulę z czosnkiem. Delikatnie wymieszaj i po paru minutach dodaj pokrojoną fasolkę. Sparz pomidory i obierz je ze skóry. Odrzuć gniazda nasienne. Miąższ pokrój w kostkę, dodaj do reszty potrawy.
Dodaj cukinię pokrojoną w plastry lub słupki. Przypraw do smaku i duś pod przykryciem na malutkim ogniu. Migdały posiekaj i upraż na złoty kolor na suchej patelni. Pastę migdałową połącz z bulionem warzywnym, dodaj żółtko i skrobię kukurydzianą. Wymieszaj dokładnie. Sosem polej potrawę, wymieszaj i gotuj jeszcze kilka minut. Tuż przed podaniem posyp posiekaną natką i prażonymi migdałami. Wegetarianie chętnie zjedzą warzywa z plastrem smażonego tofu. Delikatny migdałowy sos i lekkość warzyw dobrze komponują się też z białą rybą.
Zimowe makaroniki
Weź:
- 200 g migdałów bez skórki,
- 3 białka z dużych jajek,
- ¾ szklanki cukru pudru,
- szczyptę soli.
Migdały zmiel w kuchennym robocie najdrobniej jak możesz (najlepiej na mączkę). Z białek ubij sztywną pianę, dodając szczyptę soli. Bardzo delikatnie wmieszaj w pianę cukier puder z migdałową mączką. Dobrze wymieszaną masę, przekładaj łyżką na papier do pieczenia. Pamiętaj, by zachować odstępy między ciasteczkami. Piecz w 160 st. C przez 15 min. Wyłącz piekarnik, uchyl drzwiczki i zostaw makaroniki w środku, aż wystygną. Żeby bardziej cieszyły oczy, warto oprószyć je cukrem pudrem. Możesz też składać po dwa ciasteczka, sklejając je spodami posmarowanymi dowolną słodką masą.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek