Owoc, w którym znajdziesz słodycz lata oraz szczyptę wytrawności nadchodzącej jesieni.
Bogata w owocowe cukry i pektyny, wdzięcznie daje się zamknąć w słoikach na długie miesiące. To także idealny owoc do ciasta, zaskakujący dodatek do mięsa, sałatek z orzechami i serami pleśniowymi. Śliwka daje nam tyle błonnika, ile potrzebujemy.
Mogą jeść ją cukrzycy (bo reguluje poziom insuliny), powinni nadciśnieniowcy i osoby z wysokim poziomem cholesterolu (ze względu na zawartość niacyny). Z całej, bardzo licznej rodziny śliwek najbardziej lubimy węgierki. Za ich delikatną cierpkość, gdy są świeże, i tę słodycz, która wychodzi podczas pieczenia. Czy naprawdę aż tak szkoda lata?
Pożegnanie wakacji
Weź: na ciasto:
- 350 g mąki,
- 80 g drobnego cukru,
- 4 żółtka,
- 250g masła roślinnego,
- 1½ łyżeczki proszku do pieczenia,
- 2 łyżeczki
- ekstraktu waniliowego,
- szczyptę soli.
Na nadzienie:
- 70–80 dag świeżych,
- niezbyt dojrzałych śliwek węgierek,
- 0,5 l mleka,
- 4 żółtka,
- 50 g cukru pudru,
- 50 g mąki,
- 50 g zmielonych (na mączkę) migdałów bez skórki,
- kilka kropli aromatu migdałowego.
Umyj śliwki, przekrój na połówki, usuń pestki. Zostaw je na sicie do osuszenia. Przesiej mąkę do miski, dodaj proszek, sól i cukier. Wymieszaj. Dodaj posiekane masło, żółtka i ekstrakt waniliowy. Szybko zagnieć ciasto. Podziel je na dwie równe części. Jedną wyłóż formę do pieczenia. Nakłuj widelcem i wstaw na kwadrans do piekarnika (180°C). Drugą włóż do lodówki. Zagotuj mleko.
4 żółtka utrzyj z cukrem pudrem. Dodaj mąkę i dokładnie wymieszaj. Partiami dolewaj gorące mleko i mieszaj całość, by nie było grudek. Masę przelej do garnka i wolno gotuj, mieszając, aż zgęstnieje (kilka minut). Zdejmij z ognia, dodaj aromat i migdałową mączkę.
Wymieszaj i nieco ostudź. Krem wyłóż na podpieczony spód, na niego warstwę owoców. Całość przykryj rozwałkowaną drugą częścią ciasta. Ponakłuwaj z wierzchu widelcem i wstaw do piekarnika na ok. 40 min. Wystudzone ciasto można posypać cukrem pudrem.
Śliwkowa przekąska
Weź:
- opakowanie gotowego ciasta francuskiego(jeśli użyjesz mrożonego, najpierw musisz je rozmrozić),
- 50–60 dag śliwek (bez pestek i pokrojonych w grube plastry),
- 2 łyżki oliwy,
- 2 łyżki płynnego miodu,
- kilka łyżeczek cukru brązowego do posypania.
Ciasto podziel na prostokąty wielkości kanapki. Natnij leciutko w kilku miejscach i ułóż owoce. Oliwę wymieszaj z miodem, polej ciasto i owoce przed pieczeniem. Posyp cukrem i piecz na złoty kolor (200°C) około kwadransa.
Zwolennicy przekąski śliwkowej w wersji na ostro mogą ułożyć na cieście kawałki sera pleśniowego, całość posypać świeżym tymiankiem, pokruszonymi orzechami włoskimi z odrobiną brązowego cukru oraz skropić oliwą, ale bez miodu. W tej wersji należy uformować na każdym kawałku surowego ciasta niewielki rancik, bo bez niego nasza przekąska może wypłynąć podczas pieczenia.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek