Jedni jej nie lubią, bo ponoć twarda i aromat nie ten, drudzy przywołują wspomnienia jagnięciny jedzonej w Grecji, Turcji czy w Tunezji... I znów nie to!
A gdyby tak spróbować jagnięciny z naszych gór, takiej beskidzkiej na przykład? Warto jej szukać w sklepach z ekologiczną żywnością. Dobrze przyrządzona jest soczysta, nie traci barwy. Nie podnosi cholesterolu i raczej nie tuczy. Źródło łatwo przyswajalnego białka, minerałów i witamin. Powinna nam zatem towarzyszyć co najmniej tak często jak ryby!
Bułeczki biesiadne
Weź:
- 370 g mąki,
- 2 łyżeczki cukru,
- 7 g drożdży suszonych (lub ok. 14 g świeżych),
- szczyptę soli,
- 80 ml ciepłego mleka,
- 2 jajka,
- 150 g miękkiego masła,
- 600 g dobrze zmielonej jagnięciny,
- cebulę,
- 2 ząbki czosnku,
- pół łyżeczki ciemnego octu balsamicznego,
- sól i pieprz,
- szczyptę suszonej mięty,
- kilka gałązek świeżego rozmarynu,
- kilkanaście ciemnych oliwek,
- filiżankę orzeszków pinii,
- łyżkę oliwy (do smażenia),
- 3 łyżki pokruszonej fety,
- roztrzepane jajko do posmarowania.
Jagnięcinę wymieszaj z drobno posiekanym czosnkiem i rozmarynem, octem, solą, pieprzem i miętą. Wstaw do lodówki. Cukier rozpuść w połowie mleka, dodaj drożdże, wymieszaj i zostaw w cieple na kwadrans. W misie wymieszaj mąkę z solą. Wlej drożdże i pozostałe mleko. Dodaj jajka i masło. Wyrabiaj na gładkie ciasto. Przykryj ściereczką i zostaw do wyrośnięcia na godzinę. Na patelni rozgrzej oliwę, dodaj posiekaną cebulę, mięso, połowę orzeszków i pokruszoną fetę. Jeśli całość będzie zbyt sucha, podlej wodą, jeśli puści dużo soku, wsyp odrobinę tartej bułki.
Z ciasta odrywaj kawałki i każdy rozwałkuj na cienki placek. Nakładaj po łyżce farszu i zawijaj, nadając kształt bułeczki. Układaj w blaszce (wysmarowanej masłem i wyłożonej pergaminem). Przykryj ściereczką i zostaw na 30 min, by jeszcze podrosły. Przed wstawieniem do piekarnika posmaruj jajkiem, posyp orzeszkami. Pomiędzy bułeczki włóż gałązki rozmarynu i oliwki. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 170 st. C i piecz przez 35–40 min na złoto. Kwadrans przed wyjęciem przykryj folią aluminiową, aby nie przypiec orzeszków na wierzchu.
Jagnięcina na co dzień
Weź:
- 800 g mielonego mięsa jagnięcego,
- 2 cebule,
- jajko,
- kilka czubatych łyżek posiekanych migdałów,
- 3 łyżki drobno posiekanej natki,
- sól,
- pieprz i suszoną miętę,
- odrobinę kuminu,
- łyżkę tartej bułki,
- 2–3 łyżki oliwy,
- cytrynę,
- łyżkę miodu,
- kilka pomidorów średniej wielkości (świeżych lub z puszki).
Drobno posiekaną cebulę połącz z mięsem. Dodaj tartą bułkę, jajko, kumin, natkę. Przypraw solą i pieprzem. Dobrze wymieszaj składniki. Nabieraj masę, rozpłaszczaj na dłoni i nakładaj odrobinę migdałów do każdej porcji. Następnie formuj klopsiki. Rozgrzej patelnię grillową z odrobiną oliwy. Smaż klopsiki na złoto, obłożone plasterkami cytryny. W środku mięso powinno jednak pozostać prawie surowe. Podczas smażenia skrop je oliwą (w miarę potrzeby). W garnku podduś pokrojone pomidory (bez skóry i gniazd nasiennych). Przypraw solą, pieprzem, wrzuć klopsiki. Dodaj resztę oliwy, miód oraz nieco posiekanej natki. Duś 10 min. Podawaj z kaszą kuskus lub ryżem.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek