Czosnek latem smakuje inaczej niż jesienią. Subtelny, kruchy, nie szczypie w język i nie psuje oddechu. Prosi o towarzystwo pomidorów i młodej cebuli, bardzo lubi zioła oraz makarony.
Można go upiec w całości, a potem wyciskać jak z tubki, wprost na kromkę chleba. A gdyby tak upiec domowe bułeczki i zapachem czosnkowego pieczywa napełnić całą kuchnię? Czemu nie! Jeśli chłodne wieczory przyprawiły Cię o katar z przeziębieniem, czosnek służy pomocą.
Jest niezbędny w diecie osób z wysokim poziomem cukru i cholesterolu. Zmiażdżony świeży czosnek wydziela substancję, która swym składem przypomina niektóre antybiotyki. Jest więc skuteczny w walce z infekcjami bakteryjnymi. Robi to jednak lepiej, bo nie niszczy przyjaznej nam flory. Jest też skutecznym przeciwutleniaczem oraz poprawia krążenie krwi i przyspiesza trawienie.
Zadziorne małgośki
Weź:
- 2 nieduże główki młodego czosnku,
- 300 g mąki pszennej,
- 100 ml ciepłej przegotowanej wody,
- 20 g świeżych drożdży,
- 1 płaską łyżeczkę cukru, sól ziołową do smaku,
- 2–3 łyżki maku (niekoniecznie),
- 1 dużego ziemniaka (ugotowanego i dobrze rozgniecionego),
- 1 jajko,
- 2 czubate łyżki masła,
- odrobinę oleju słonecznikowego do spryskania bułek przed pieczeniem.
Drożdże zalej ok. 40 ml wody, odstaw na parę minut w ciepłe miejsce. Obierz czosnek i posiekaj albo przeciśnij przez praskę. W dużej misce wymieszaj mąkę z solą, cukrem i makiem. Dodaj roztrzepane jajko i rozpuszczone masło. Wymieszaj i dodaj rozgniecionego ziemniaka oraz czosnek. Wlej resztę ciepłej wody i wyrób ciasto. Podczas zagniatania dodaj rozpuszczone drożdże. Energicznie zagnieć ciasto (dosyp mąki, jeśli będzie zbyt kleiste). Wyrobione uformuj w kulę i zostaw w misce przykryte folią na ok. 60 min. Wyjmij je z miski, podziel na 9–10 kawałków, uformuj z nich bułki i ułóż w dużych odstępach na blasze (najlepiej na papierze do pieczenia). Możesz zrobić krzyżyk, wgniatając drewniany patyczek w poprzek bułek. Posmaruj je lekko olejem, przykryj ściereczką i zostaw na kolejne 60 min. Blaszkę z podrośniętymi bułkami wstaw do piekarnika na 20 min (200°C). Dobrze jest pod blachą umieścić naczynie z wodą, bułki będą wilgotniejsze.
Zupa cebulowo-czosnkowa – pyszna!
Weź:
- 1 kg młodej cebuli (łącz różne gatunki),
- 2 małe główki młodego czosnku,
- 3 płaskie łyżki masła,
- 1 młodego pora,
- 2 l bulionu,
- garść świeżej szałwii,
- sól i świeżo zmielony pieprz,
- kilka kromek wiejskiego chleba,
- kostkę sera cheddar(ok. 150 g),
- 2 łyżki posiekanej naci pietruszki,
- kilka gałązek świeżego tymianku,
- 4 łyżki oliwy.
Obierz czosnek, pora i cebule. Czosnek drobno posiekaj i wrzuć go na rozgrzaną oliwę z masłem. Dodaj szałwię. Trzymaj na małym ogniu. W tym czasie pokrój cebule i pora w plastry. Dodaj do rondla z czosnkiem i duś na małym ogniu ok. 30 min pod przykryciem, mieszając. Dodaj bulion, przypraw, wrzuć tymianek i gotuj przez kwadrans. Teraz możesz zupę lekko zmiksować (ale z pewnością nie na gładki krem!). Wsyp natkę. Zupę przelej do żaroodpornych misek. Miseczki z zupą i kromki chleba (skropionego oliwą) posyp grubo utartym serem, wstaw do piekarnika i podgrzewaj, aż cheddar się roztopi, a chleb zacznie chrupać. Podawaj od razu po wyciągnięciu z piekarnika.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek