Masz problem z szyjnym odcinkiem kręgosłupa? A może chcesz zapobiec zwyrodnieniom i bólowi w tym rejonie? Naucz się kilku prostych ćwiczeń.
Przy dzisiejszym trybie życia o schorzenia kręgosłupa nietrudno. Często dotyczą one odcinka szyjnego i wraz z wiekiem pogłębiają się. Na szczęście są ćwiczenia, które warto wykonywać profilaktycznie. Wzmocnią mięśnie w okolicy szyi i zapobiegną powstawaniu m.in. bolesnych zwyrodnień. Działają na zasadzie autopoizometrycznej relaksacji. Dlatego im wcześniej zaczniesz trenować, tym lepiej. Uwaga! Ćwiczeń nie powinny jednak wykonywać osoby po udarze, z niewydolnością tętnic szyjnych i po wypadkowych schorzeniach kręgosłupa.
Trening z głową
Spleć ręce z tyłu głowy, na poziomie górnego brzegu małżowiny (fot. 1.). Weź wdech, zatrzymaj powietrze i naciśnij głową na dłonie, wzrok skieruj do góry, policz do 7, robiąc wydech, i rozluźnij się.
Splecione dłonie oprzyj na czole (grzbietem dłoni w stronę czoła (fot. 2.). Weź wdech, zatrzymaj powietrze i naciśnij głową na ręce, wzrok skieruj w dół, policz do 7, robiąc wydech, i rozluźnij się.
Oprzyj prawą dłoń nad prawym uchem. Weź wdech, zatrzymaj powietrze i naciśnij głową na dłoń, wzrok skieruj w prawo (fot. 3.). Policz do 7, robiąc wydech, i rozluźnij się.
Teraz oprzyj lewą dłoń nad lewym uchem. Weź wdech, zatrzymaj powietrze i naciśnij głową na dłoń, wzrok skieruj w lewo (fot. 4.). Policz do 7, robiąc wydech, i rozluźnij
się.
Chwyć prawą dłonią za lewy policzek, a lewą dłoń połóż na potylicy. Weź wdech, zatrzymaj powietrze i skręć głowę w lewo – wzrok skieruj w lewo, prawa ręka blokuje ruch głowy (fot. 5.). Policz do 7, robiąc wydech, i rozluźnij się.
Następnie chwyć lewą dłonią za prawy policzek, a prawą ułóż na potylicy. Weź wdech, zatrzymaj powietrze i skręć głowę w prawo – wzrok skieruj w prawo, lewa ręka blokuje ruch głowy (fot. 6.). Policz do 7, robiąc wydech, i rozluźnij się.
tekst i zdjęcia: Małgorzata Kacperek
Ćwicz mądrze!
● Trening szyi wykonuj na siedząco.
● Trzymaj głowę prosto (w pionie i w poziomie).
● Gałki oczne kieruj w stronę ruchu głowy.
● Głowa zawsze napiera na dłonie, a te blokują ruch
● Każde ćwiczenie powtórz 3–5 razy.
● Po każdym wykonanym ćwiczeniu weź 3 głębokie oddechy.
● Ćwiczenia wykonuj rano i wieczorem.