Wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji szybko odbija się na naszych kręgosłupach. Dlatego warto rozciągać ciało – nawet nie wstając z krzesła.
Jak mówi stare porzekadło, ruch to zdrowie. Kto jednak z ręką na sercu przyzna, że się do tej maksymy stosuje na co dzień? Że ćwiczy, biega, chodzi do klubu fitness, na basen, a przynajmniej na porządny spacer?! Pewnie niewielu z nas ma w sobie tyle samozaparcia... Jest jednak wyjście, znakomite także dla osób opornych na ruch: ćwiczenia jogi. Są proste, skuteczne i można je wykonywać w każdej dogodnej sytuacji.
Tak, tak: jogę da się ćwiczyć wszędzie! Przed telewizorem, przy biurku, a nawet na zakupach. Dzisiaj polecamy jogę w pracy. W tego typu ćwiczeniach, zwanych pranajamicznymi, bardzo ważny jest prawidłowy oddech.
Prana (z sanskrytu) znaczy: oddech, oddychanie, życie, witalność, energia. Ayama zaś – rozciąganie, wydłużenie lub kontrola. Pranajama jest więc wydłużeniem i zatrzymywaniem oddechu. Im bardziej panujemy nad oddechem, tym większa gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia.
Jogini wierzą, że 21,6 tys. oddechów dziennie zapewni nam życie przez sto lat. I że wszystko, co przyspiesza oddech – stres, lęk, gniew – skraca życie. Dlatego w sytuacji stresującej powinniśmy skupić się na swoim wnętrzu, wziąć głęboki oddech i spokojnie wykonać ćwiczenie jogi. Na początek nauczmy się prawidłowo oddychać i rozciągać się w pracy (najlepiej co godzinę), by nie zastygnąć w pozycji siedzącej na zawsze.
INA LENKIEWICZ
* Rakieta
Usiądź na krześle, nogi w lekkim rozkroku (można też stanąć w rozkroku).
Złóż dłonie przed klatką piersiową. Robiąc wdech, powoli prostuj ręce, unosząc je, aż dotkniesz nimi głowy po jej bokach. Przy wydechu spleć palce. Weź kolejny wdech i obróć dłonie na zewnątrz i do góry, a ramiona wyciągnij nad głową tak wysoko, jak to możliwe. Następnie powoli i głęboko oddychaj przez nos. Ćwiczenie to rozciąga mięśnie barków i ramion, a także podnosi i rozciąga przeponę.
* Koci grzbiet
Usiądź na brzegu krzesła. Nogi rozstaw na szerokość bioder. Luźno opuść ręce. Weź wdech, barki ściągnij do tyłu, unieś brodę i wypnij pierś. Teraz zrób wydech i koci grzbiet: zegnij barki do przodu, opuść głowę i wciągnij brzuch. Przy następnym wdechu znów wypnij pierś, wyprostuj się, głowę odchyl lekko do tyłu i spójrz w sufit. Ćwiczenie powtórz 5 razy. Pobudza ono pracę kręgosłupa i klatki piersiowej, rozluźnia barki, pogłębia oddech.
* Kółka
Usiądź prosto na krześle. Nogi rozstaw na szerokość bioder. Weź wdech, ręce unieś w bok i wyciągnij nadalej, jak tylko możesz. Oddychaj głęboko przez nos. Teraz będziesz wykonywać krążenia ramion do tyłu – zacznij od małych kółek, skończ na dużych kręgach. Rób krążenia powoli, co najmniej przez pół minuty. Następnie zmień ich kierunek. Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie barków i ramion.