Medycyna chińska mówi o tym, że wszelkie nasze dolegliwości i choroby odczytamy z wyglądu naszego języka. Nie są do tego potrzebne badania, analizy i prześwietlenia.
Oględziny najlepiej przeprowadzić z samego rana, tuż po wstaniu, zanim jeszcze umyjesz zęby. Wystarczy tylko przepłukać usta ciepłą wodą. Zdrowy język jest zawsze lekko wilgotny, różowawy z minimalnym białym nalotem. Dopiero większa jego ilość powinna cię niepokoić, ale bez obaw – z reguły jest wywołana złą dietą. Jego barwa wróci do normy, gdy na kilka dni zrezygnujesz z przetworzonej żywności i słodyczy, a zaczniesz jeść warzywa i owoce – one oczyszczą twój organizm.
Różowy znaczy zdrowy
Ale już malinowy może wskazywać na infekcję bakteryjną lub wirusową. Brązowawy zaś może sygnalizować problemy z płucami i oddychaniem, a sinawy z krążeniem. Czerwone małe plamki pokazują niedobory witamin, a duże ciemnoczerwone plamy ewentualne zatrucie organizmu.
Nalot kontrolowany
Intensywnie biały może oznaczać wychłodzenie organizmu, a także problemy z przemianą materii. Szary nalot zwiastuje choroby wątroby oraz nadkwasotę, a żółty – wrzody żołądka. Brązowy z kolei mają palacze, którzy powinni (i nie tylko na kilka dni) zrezygnować z papierosów.
Szoruj język i usuwaj nalot, a z nim bakterie i grzyby. Wystarczy, że podczas mycia zębów delikatnie przeciągniesz szczoteczką po języku i dokładnie wypłuczesz usta.
Rejony zagrożeń
- Koniuszek: odzwierciedla stan serca. Gdy ta część języka jest pokryta nalotem, przebadaj się. A jeśli jest zaczerwieniona, wyluzuj się, bo to może oznaczać wysoki poziom stresu.
- Za koniuszkiem: wskazuje układ oddechowy. Zaczerwienione lub czerwone punkty najczęściej informują o możliwym zapaleniu oskrzeli, płuc albo gruźlicy.
- Boczna prawa i lewa strona opisują stan wątroby. Jeżeli twój język jest poszerzony i widać na „boczkach” ślady zębów, wskazywać to może na stłuszczenie lub zapalenie wątroby.
- Centrum języka to układ pokarmowy. Zaczerwienienie i kolor żółty oznaczają zaburzenia pracy żołądka, a także ewentualne zaparcia i biegunki.
- Koniec języka, czyli jego tył, powiązany jest z układem wydalniczym: nerkami, pęcherzem moczowym i jelitami. Żółta powłoka zwiastuje infekcję.
IL
fot. shutterstock.com