Dzięki temu ćwiczeniu będziesz tryskać pozytywną energią i uzdrowisz relacje z bliskimi osobami.
Tylko życie w harmonii z Matką Ziemią i energią kosmosu gwarantuje pełnię zdrowia. Bez tego ciało i dusza cierpią, a potem chorują. A lista tych dolegliwości jest długa. Każdy z nas może wskazać choćby jedną – twierdzi Ron Timm. Ron jest trenerem ćwiczeń qigong i taijiquan, które uprawia pod okiem chińskich mistrzów od 1990 roku. Do Polski zaś przyjeżdża od kilku lat, z reguły odwiedza duże miasta. Tam uczy innych, jak dzięki ćwiczeniom zyskać zdrowie oraz długowieczność. Zdaniem Rona, z pochodzenia Brytyjczyka, qigong to dla nas, ludzi Zachodu, coś więcej niż gimnastyka lecznicza. To prawdziwy dar, bowiem wejście do świata qi pozwala także osiągnąć spokój w dzisiejszym zwariowanym świecie, w chaosie pomiędzy rzeczywistością a wirtualnością.
– Praktykując qigong, bez trudu wyrwiesz się z chorób i wzbogacisz życie wewnętrzne, bo przebywanie z bliskimi stanie się przyjemnością – uważa Ron.
Proponuje nam, leniwcom, tylko jedno proste ćwiczenie o pięknej nazwie Łabędź. Ma ono w sobie wyjątkową moc – dodaje energii, harmonizuje pracę wszystkich czakr i sprawia, że kręgosłup mniej boli. A przy okazji pozwala także cieszyć się zdrowiem psychicznym i emocjonalnym.
Znajdź miejsca, gdzie magazynujesz energię
Na początek zlokalizuj swoje rezerwuary energii. Centra mocy, które znajdują się wzdłuż linii kręgosłupa, są trzy. Chińczycy nazywają je dantienami. Odpowiadają za zdrowie poszczególnych organów wewnętrznych, a nawet za uczucia.
- Dolny dantien znajduje się na wysokości splotu słonecznego, tuż nad pępkiem. Gdy brakuje w nim energii, zaczynają się kłopoty z kręgosłupem.
- Środkowy dantien jest na wysokości serca. Odpowiada za schorzenia krążenia, a także za pogarszające się relacje z ludźmi, zanikającą miłość i przyjaźń.
- Górny dantien, związany z umysłem, leży na wysokości trzeciego oka. Patronuje intuicji. Jeśli chcesz dostarczyć mu energii, zrelaksuj się, wyłącz nieustanny strumień myśli.
Najpierw spokój, a potem ćwiczenie
Gimnastykę qigong wykonuj bez pośpiechu, oddychaj swobodnie przez nos i nie myśl o niczym istotnym. Całą uwagę skup na ruchu. Na ćwiczenie możesz poświęcić 5–10 minut dziennie, a już pod dwóch dniach poczujesz spokój i przypływ energii w całym ciele, we wszystkich dantienach.
Jak ćwiczyć łabędzia?
Usiądź wygodnie na krześle, wyprostuj plecy, a bose stopy rozstaw na szerokość bioder. Dłonie ułóż jedna na drugiej na dolnym dantienie. Z wdechem wyciągnij się do przodu, pochylając prosty kręgosłup tak, by wierzchy dłoni dotknęły ud. Pochylaj głowę w dół (ku matce ziemi), lekko zaokrąglając plecy. Z wydechem powoli zacznij się prostować, wpierw odcinek krzyżowy kręgosłupa, potem piersiowy, następnie barki i szyję. Leciutko odchyl się do tyłu.
● Uważaj, gdy bolą cię plecy!
Łabędzia możesz wykonać, pochylając się tylko tyle, by nic ci nie strzykało w krzyżu.
Maria Rojek
fot.shutterstock.com