Stan kręgosłupa większości z nas pozostawia wiele do życzenia. Szkodzimy mu siedzącym trybem życia, brakiem ruchu i nadwagą. Im szybciej o niego zadbasz, tym lepiej.
Dzięki systematycznym ćwiczeniom w starszym wieku będziesz trzymać się prosto, a rano nie będzie Ci potrzebna pomoc przy wstawaniu z łóżka. Bogdan Witkowski, fizjoterapeuta (patrz wywiad w nr 2/09 Gm), stosuje je przede wszystkim w pracy z dziećmi. Ale poleca je nam wszystkim jako sposób na utrzymanie kręgosłupa w dobrej kondycji.
Ćwiczenie 1
Połóż się na plecach, nogi wyprostowane, palce stóp jednej nogi założone na drugą i „zadarte” w kierunku „do siebie”. Ręce wyprostowane, splecione, ułożone za głową. Jak najdalej, „odpychając się” na założonych na siebie stopach, wyciągnij ręce poza głowę. „Wyciągnij się” jak najbardziej i wytrzymaj w tej pozycji 2–3 sekundy. Powtórz 5 razy.
Ćwiczenie 2
Nadal leżąc na plecach, zegnij nogi w kolanach, stopy oprzyj o podłogę, ręce ułóż wzdłuż tułowia. Wciskaj odcinek kręgosłupa lędźwiowego w podłogę: napinaj przez 2–3 sekundy i rozluźniaj. Powtórz 10 razy.
W tej samej pozycji maksymalnie wciągnij brzuch, wytrzymaj 2–3 sekundy i rozluźnij mięśnie. Powtórz 10 razy.
Ćwiczenie 3
Teraz unieś biodra w górę, zostań w tej pozycji 4–5 sekund, po czym powoli opuść je na podłoże. Powtórz 10 razy.
Ćwiczenie 4
Następnie przełóż ręce na boki. Skręcaj nogi na przemian w prawo i lewo. Nie odrywając stóp, staraj się dotknąć do podłogi kolanami.
fizjoterapeuta baletu Teatru Wielkiego,
specjalista terapii manualnej
tekst i zdjęcia: Jędrzej Fijałkowski
Do ćwiczeń pozują dziewczęta z zespołu tańca kreatywnego KREDANCE
z warszawskiego Pałacu Młodzieży
Pamiętaj, że najważniejsza jest systematyczność. Ćwicz przynajmniej raz dziennie 2–3 wybrane zestawy (w każdym numerze tygodnika „Gwiazdy mówią” znajdziesz jeden zestaw). Niczego nie rób na siłę. Jeśli pojawi się ból, dostosuj intensywność do swoich możliwości i stopniowo zwiększaj zakres ruchu.