Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską każda pora roku wymaga od nas zmiany menu i trybu życia. Zimą trzeba przede wszystkim zadbać o nerki.
Otrzymują one teraz najwięcej energii witalnej. Jednocześnie źle znoszą zimno, pod jego wpływem kurczą się i układ moczowy pracuje mniej sprawnie.
Rola nerek dla zachowania zdrowia jest nie do przecenienia. Tworzą szpik kostny, kontrolują poziom minerałów we krwi, biorą udział w produkcji oraz oczyszczaniu krwi i przetwarzaniu witaminy D, dbają o równowagę kwasowo–zasadową, odpowiednie ciśnienie krwi, mają wpływ na oddychanie.
Według tradycyjnej medycyny chińskiej prawa nerka, zwana Wrotami Życia, zawiaduje energią seksualną i życiową chi, druga – potencjałem energetycznym, który mamy na całe życie. Te organy odpowiadają za naszą żywotność, a nawet uczucia i emocje. Gdy źle pracują, mamy problemy ze słuchem, wypadają nam włosy, czujemy się najbardziej zmęczeni po południu, między godziną 17 a 19, z byle powodu dopada nas strach i nie możemy pochwalić się silną wolą.
Czego nie lubią
Przede wszystkim nadmiaru soli, wówczas automatycznie wzrasta ciśnienie tętnicze. Źle znoszą przepracowanie, „zarywanie” nocy, częste marznięcie, seksoholizm. Problemy z nerkami mają kobiety, które urodziły wiele dzieci.
Na ich pracę ma też wpływ niewłaściwa dieta, czyli potrawy bogate w konserwanty i tzw. polepszacze, nadmiar tłuszczów i białka zwierzęcego, a także produkty niezgodne z porą roku, np. nowalijki albo cytrusy w środku zimy.
Nowa dieta
Zimą na Twoim talerzu powinny znaleźć się karczochy, bakłażan, dynia, pasternak, seler naciowy i bulwiasty, cykoria, szparagi, różne odmiany fasoli, np. czarnej, mung, czerwonej, azuki, soczewica zielona i czerwona, groch włoski. Do potraw dodawaj szczyptę glonów morskich, czasami sos shoyu i tamari.
Jedz niewielkie ilości miso, marynat i kiszonek. Z owoców najzdrowsze są winogrona, jeżyny, borówki amerykańskie, żurawina i niedostępny u nas zimą arbuz. Pamiętaj o zbożach, szczególnie jęczmieniu w postaci ziarna, kaszy pęczak i płatków, a także o brązowym ryżu, pszenicy i prosie.
Uzdrawiające napoje
- Każdego dnia jedz 400 g posiekanej drobno kapusty albo pij wyciśnięty sok.
- Moczopędnie działa też biała rzodkiew. 2–3 łyżki stołowe drobno startej świeżej rzodkwi włóż do woreczka z gazy i wyciśnij sok. Dodaj szklankę wrzącej wody i 1–2 krople sosu sojowego shoyu lub tamari. Pij dwa razy dziennie.
- 1–2 łyżeczki bazylii zalej szklanką wrzątku, zaparzaj przez 10 minut, odcedź i wypij ciepły napój.
- Łyżeczkę suszonych korzeni pokrzywy zagotuj, dodaj łyżeczkę liści i zaparzaj w termosie przez 20 minut.
- 1–2 łyżki stołowe korzenia, łodyg i liści łopianu zagotuj w filiżance wody, a potem zaparzaj jeszcze przez 10 minut. Pij 2–3 razy dziennie.
- Na kłopoty z nerkami dobra jest także herbatka rumiankowa, z krwawnika pospolitego i mącznicy lekarskiej.
Wzmocnij nerki
Dobrze zrobi Ci proste ćwiczenie. Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami. Dłońmi złap palce stóp. Gdy czujesz, że Twoje ciało rozciągnęło się maksymalnie, postaraj się rozluźnić i weź dwa głębokie oddechy.
Kama
Na podstawie książki Bożeny Żak-Cyran: „Jedz i żyj zgodnie z porami roku”, wyd. Galaktyka.
Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską każda pora roku wymaga od nas zmiany menu i trybu życia