Nakarmi głodnego, uleczy chorego, a kucharzom da niezłe pole do popisu.
Ziemniak, ulubieniec tradycyjnych szlacheckich stołów i wiejskich kuchni, dziś jest jednym z bardziej kreatywnych warzyw. Jeśli więc twoje ulubione potrawy ziemniaczane trochę ci spowszedniały, spróbuj ich zupełnie od nowa. Ziemniak jest bowiem wartościowym warzywem.
Wcale nie musi tuczyć i być traktowany jak tani zapychacz. Jest przecież cennym źródłem minerałów (potas, sód, cynk, fosfor i wapń), witamin z grupy B oraz błonnika. Leczy niestrawność, nadkwasotę, łagodzi objawy choroby wrzodowej. Odkwasza organizm, poprawia wygląd cery. Przywróćmy ziemniaczkowi jego korzenie!
Puszyste kartofelki
Weź:
- pół kilograma ziemniaków,
- 2 łyżki półtłustego twarogu,
- ząbek czosnku,
- 3 łyżki oliwy z pierwszego tłoczenia,
- garść czarnych oliwek (nie są absolutnie konieczne),
- garść drobno posiekanej zieleniny (mięta, pietruszka, szczypiorek),
- szczyptę suszonej mięty,
- sól morską (grubo mieloną),
- biały i czarny pieprz świeżo mielony,
- około 80 ml gorącego mleka,
- 2 łyżki świeżo startego parmezanu.
Ziemniaki obierz, umyj, pokrój na połówki. Ugotuj w lekko posolonej wodzie albo na parze. Odcedź, poczekaj chwilę – niech odparują. Przeciśnij przez praskę razem z twarogiem albo po prostu całość porządnie utłucz. Dorzuć rozgnieciony ząbek czosnku. Stopniowo dolewaj gorącego mleka, dodaj oliwy z połową posiekanych ziół. Dopraw do smaku grubą solą, szczyptą mięty i pieprzem. Wsyp tarty parmezan i porządnie wymieszaj.
Purée musi być bardzo puszyste i wilgotne. Ważne, by przyrządzić je na tyle szybko, by nie wystygło. Serwuj danie w miseczkach z odrobiną czarnych oliwek. Możesz dodatkowo skropić oliwą. Koniecznie posyp resztą ziół. To znakomity dodatek do warzywnych gulaszy.
Smaczna biesiada
Weź:
- pół kilo ziemniaków,
- 2 cukinie,
- kilka liści włoskiej kapusty,
- cebulę,
- kilka listków świeżej (drobno posiekanej) lub szczyptę suszonej szałwii,
- około 15 dag sera cheddar,
- czubatą łyżkę mąki,
- jajko,
- sól ziołową i świeżo mielony pieprz do smaku,
- olej do smażenia.
Obrane i umyte ziemniaki zetrzyj na tarce. Odciśnij nadmiar wody. Umyj cukinię (nie obieraj jej ze skórki) i zetrzyj na tarce jarzynowej albo poszatkuj w cieniutkie słupki. Teraz odsącz nadmiar soku. Poszatkuj liście kapusty, usuwając z nich brzydkie lub twarde fragmenty.
Zetrzyj ser na tarce o dużych oczkach. Cebulę pokrój w piórka. Tak przygotowane składniki przełóż do miski. Dodaj jajko, mąkę i szałwię. Przypraw do smaku. Delikatnie wymieszaj. Smaż, formując średniej wielkości placki, aż staną się one złote z obydwu stron. Przed podaniem połóż placuszki na papierowym ręczniku, który wchłonie nadmiar oleju.
Jeśli goście się spóźniają, wstaw placki do ciepłego piekarnika. Ciekawym dodatkiem do tych niecodziennych placuszków może być suszona żurawina dodana bezpośrednio do masy warzywnej tuż przed smażeniem.
Tekst i zdjęcia:
Iza Stefanek