Dziś już rzadko kto krzywi się na widok liści szpinaku. Umiemy też gotować i hodować szparagi nie gorzej od Francuzów.
Wiosna w pełni, czerp garściami i pęczkami. Zielone szparagi prawidłowo ugotowane będą miały lekko chrupiące łodyżki i jędrne główki. Gotuj je w pęczkach, pod przykryciem, główkami ku górze. Zarówno szpinak, jak i zielone szparagi są obfite w karoten. Działają lekko moczopędnie, oczyszczająco.
Obie zieleniny to dobra propozycja dla cierpiących na niestrawności i zaparcia. Pamiętaj jedynie, by szparagów nie rozgotować, a do szpinaku wrzucić kawałek sera. Odpłacą się solidną porcją kwasu foliowego i żelaza.
Obiad samo zdrowie
Weź:
- 2 filety z soli,
- pęczek zielonych szparagów (możesz połączyć je ze szparagami białymi),
- łyżkę oliwy,
- 2 płaskie łyżki masła,
- garść posiekanej natki pietruszki,
- sól,
- pieprz i zioła prowansalskie,
- kilka plasterków cytryny,
- 2 plasterki sera gorgonzola (lub innego pleśniowego),
- 2 garści świeżego szpinaku.
Umyty i osuszony szpinak potrzymaj chwilę na suchej, rozgrzanej patelni. Kiedy puści wodę i się skurczy, zdejmij go z patelni, lekko odciśnij, pokrój. Podsmaż na łyżce masła, przypraw solą i pieprzem, dodaj pokruszony ser pleśniowy. Wymieszaj i poduś chwilę, następnie zdejmij z ognia.
Szparagi krótko gotuj, aby były lekko twarde. Umytą i osuszoną rybę oprósz solą, pieprzem i ziołami. Naczynie do zapiekania (najlepiej z pokrywką) lekko posmaruj masłem. Ułóż w nim szparagi, szpinak i rybę.
Skrop oliwą, posyp wiórkami z masła (niekoniecznie). Piecz w 180°C przez około 20 minut. Podawaj z cząstkami cytryny. Pysznym i wykwintnym dodatkiem będą płatki migdałowe przyrumienione na suchej patelni. Pasuje tutaj ryż albo ziemniaki z wody.
Tarta palce lizać
Weź na farsz:
- około 300 g młodego szpinaku,
- średnią cukinię,
- żółtą paprykę,
- 2 cebule szalotki lub dymki,
- 2 ząbki czosnku,
- sól ziołową i pieprz,
- odrobinę świeżego lub suszonego tymianku,
- jajko,
- 2 łyżeczki gęstej śmietany,
- kulkę (ok. 200 g) sera halloumi (grecki ser solankowy, możesz go zastąpić serem kozim),
- łyżeczkę masła i 2 łyżeczki oliwy do smażenia;
na ciasto:
- 200 g mąki,
- 2 żółtka,
- 100 g masła,
- szczyptę soli,
- 2–3 łyżeczki zimnej wody.
Zimne masło posiekaj z mąką i solą. Dodaj żółtka i wodę. Wyrób ciasto i wyłóż nim blachę. Nakłuj widelcem i wstaw do lodówki. Potrawę możesz wykonać szybciej, korzystając z mrożonego ciasta francuskiego. Umyty i osuszony szpinak wrzuć na rozgrzaną suchą patelnię. Kiedy się skurczy, zdejmij go z patelni i odciśnij nadmiar soku.
Gdy wystygnie, pokrój go. Posiekaj czosnek. Ser pokrój w plastry. Pokrój cebulę, paprykę i cukinię. Na patelni rozgrzej masło z oliwą. Podsmaż warzywa, często mieszając. Przypraw (oszczędnie z solą z uwagi na słony ser). Kiedy warzywa staną się szkliste, zdejmij patelnię z ognia i przestudź. Wbij jajko, dodaj śmietanę i tymianek. Wymieszaj.
Piekarnik nagrzej do 180°C i podpiecz ciasto. Po 10 minutach nałóż farsz. Ułóż plasterki sera halloumi. Wstaw do piekarnika i piecz przez 25 minut. Z kolei ciasta francuskiego nie podpiekaj. Uformuj je w blaszce, nakłuj w kilku miejscach widelcem, nałóż farsz i piecz w 200°C przez 25 minut.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek