Egzotyczne brzmienie, intrygujący wygląd i afrykański rodowód sprzed 4 tysięcy lat! Oto ona – okra, czyli ketmia jadalna.
W krajach arabskich jest bardziej znana pod nazwą bamia. W Afryce to gumbo. Świeża, suszona, marynowana – każda! Zielone strączki na myśl przywodzą miniaturowe papryczki. Na nasz przewód pokarmowy działa trochę jak siemię lniane. Wydzielana przez nią substancja łagodzi podrażnione żołądki, jest przyjazna wrzodowcom.
Ketmia uraczy nas prowitaminą A, witaminami z grupy B i związkami mineralnymi. W świeżej znajdziemy też sporo witaminy C. Odkwasza organizm, jest dobra, gdy męczą nas niestrawności i zaparcia. Stworzona do prostych warzywnych dań jednogarnkowych oraz zup. Toteż najczęściej jada się ją w Afryce, Turcji i na Bliskim Wschodzie.
Okra pomodoro
Weź:
- 2 szklanki świeżej albo suszonej okry,
- szklankę posiekanych pomidorów (świeżych lub z puszki),
- sól i pieprz,
- 3 łyżki oliwy,
- łyżkę masła,
- sok z połowy cytryny,
- 3 ząbki czosnku,
- dużą cebulę,
- suszony lub świeży tymianek oraz bazylię,
- 2–3 łyżki posiekanej świeżej natki pietruszki.
Świeżą okrę umyj (suszoną wcześniej namocz w wodzie z sokiem z cytryny 1–2 godziny), odetnij twarde części wokół szypułek. Osusz ją papierowym ręcznikiem. Posiekaj czosnek z cebulą. Na patelni rozgrzej oliwę z masłem, wrzuć czosnek i cebulę. Zeszklij. Dodaj okrę i podsmażaj.
Gdy zacznie robić się nieco miękka, dodaj drobno pokrojone pomidory (bez skórek i pestek). Zamieszaj, przypraw do smaku solą i pieprzem. Podlej odrobiną wody, przykryj i duś do miękkości (na bardzo małym ogniu). Pod koniec dodaj sok z cytryny i zioła. Podawaj gorące albo wystudzone. Podawaj obficie posypane natką. Rewelacyjna przystawka.
Pożywny krem
Weź:
- ¾ szklanki czerwonej soczewicy,
- pół szklanki ugotowanej cieciorki (może być z puszki),
- kilka łyżek ugotowanej lub uduszonej okry,
- litr wody lub rosołu drobiowego,
- 2 marchewki,
- 2 łyżki gęstego przecieru pomidorowego,
- cebulę,
- czubatą łyżkę masła,
- łyżkę oliwy,
- ¾ łyżki mąki,
- sól i pieprz,
- szczyptę suszonej mięty,
- słodką sproszkowaną paprykę,
- posiekaną natkę pietruszki albo dymkę do posypania.
Soczewicę porządnie opłucz pod bieżącą wodą. Wrzuć na wrzątek (wodę lub rosół) i gotuj bez przykrycia (około 10 minut). W tym czasie zajmij się warzywami. Marchewkę utartą na tarce oraz posiekaną cebulę podsmaż na oliwie, dodaj do soczewicy. Przypraw solą i pieprzem.
Zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem przez kolejne 10 minut. Dodaj cieciorkę i zmiksuj na gładki krem. Na patelni rozpuść masło i dodaj mąkę. Mieszaj i trzymaj na małym ogniu, aż nabierze złotego koloru. Wrzuć pokrojoną okrę. Pomieszaj i dodaj do zupy razem z przecierem pomidorowym, szczyptą mięty i papryką.
Wymieszaj i gotuj całość jeszcze kilka minut. Posyp zieleniną. Posiłek można wzbogacić kawałkami pieczonego drobiu i podawać z tureckim chlebkiem.
Tekst i zdjęcia: Iza Stefanek