Niepozorna bulwa, trochę przypomina ziemniaka, trochę buraka cukrowego. A tymczasem to... słonecznik!
Mimo że dziwny, to niezwykle cenny. Idealne jedzenie dla cukrzyków.
Topinambur zawiera mnóstwo skrobi, która jest dobrze tolerowana przez diabetyków i w dodatku zmniejsza zbyt duże stężenie glukozy we krwi. Mnóstwo jest w nim także potasu, żelaza oraz tiaminy (witaminy B¹, niezbędnej do prawidłowego metabolizmu). Dzięki temu przyspiesza przemianę materii, chroni przed chorobami układu krwionośnego i serca, pomaga złagodzić niszczące skutki stresu oraz odzyskać siły po chorobie.
Jednak topinambur najbardziej ceniony jest z powodu zawartości inuliny. To błonnik, który podczas trawienia w jelitach uwalnia kwasy: octowy, propionowy, mlekowy i masłowy. Zakwaszają one treść jelita grubego, co zapobiega rozwojowi grzybów i chorobotwórczych bakterii.
Jak jeść topinambur?
Jak tylko dusza zapragnie. Coraz częściej można spotkać soki, czipsy, topinambur liofilizowany czy kiszony, ale trafisz również w warzywniakach na świeże bulwy. I do ich jedzenia zachęcamy najbardziej. Można z nimi przyrządzać zupy, potrawki, jeść smażone na masełku albo w leczo. Spróbuj! Będzie pysznie...
Rozgrzewające leczo z topinamburem i chili
◗ 4 bulwy topinambura
◗ 250 g kiełbasy podwawelskiej
◗ 2 czerwone papryki, 1 papryka żółta
◗ 3 cebule
◗ puszka czerwonej fasoli
◗ puszka pomidorów
◗ 250 g pieczarek
◗ 2,5 łyżki cukru
◗ sól i pieprz do smaku
◗ 1 papryczka chili
◗ 2 czubate łyżeczki pieprzu cayenne
◗ 2 łyżki masła
◗ 2 szczypty cynamonu
Cebulę i papryczkę chili posiekaj i podsmaż na maśle. Dodaj kiełbasę pokrojoną w kostkę i smaż, aż się przyrumieni, a cebula zmięknie. Dodaj obrane i pokrojone w małą kostkę bulwy topinambura i duś, aż trochę zmiękną. Teraz dołóż pokrojone w cienkie plasterki pieczarki, papryki pokrojone w drobne paseczki, posyp solą i pieprzem. Często mieszając, smaż, aż wszystkie warzywa staną się miękkie. Na końcu dodaj pomidory, fasolę i cukier i duś wszystko jeszcze 15 minut.
Kama Scudder
fot. shutterstock