Z końcem lata są soczyste i bardzo słodkie. Mają mało pestek, za to mnóstwo miąższu. W odróżnieniu od innych, idealnie okrągłych i czerwonych, pomidor malinowy ma swój charakter.
Zasobny w beta-karoten, sprzyja regeneracji organizmu, walczy z wolnymi rodnikami, poprawia stan skóry. Jest prawdziwą kopalnią potasu, sodu, magnezu, wapnia, żelaza i miedzi. Stworzony, by pomóc tym, którzy jedzą zbyt słono, tłusto i w nadmiarze.
Dobry, by ugasić pragnienie, ale też usunąć nadmiar wody i toksyn z organizmu. Najlepszy na surowo, ale podczas gotowania może zyskać nie tylko na smaku. Sosy, zapiekanki i słynne z prostoty pomidorowe dania jednogarnkowe mają w sobie więcej cennego likopenu, chroniącego serce przed chorobami, niż surówki i świeże soki.
Śniadanie prosto z działki
Weź:
- dużego pomidora malinowego lub dwa mniejsze,
- 4 duże jajka,
- cebulę,
- garść świeżych ziół (tymianek, szałwia, bazylia, oregano),
- 2 płaskie łyżki śmietany,
- 2 płaskie łyżki serka ricotta,
- sól i pieprz,
- łyżkę masła,
- szczyptę brązowego cukru,
- garść drobno utartego parmezanu.
Białka ubij na pianę. W oddzielnej miseczce wymieszaj żółtka z ricottą, śmietaną, parmezanem, solą i pieprzem. Pomidora pokrój w plastry, a cebulę w piórka. Cebulę ułóż na dość dużej żeliwnej patelni lub w płytkim naczyniu żaroodpornym lekko pociągniętym masłem. Następnie posyp ją odrobiną brązowego cukru i wiórkami masła. Delikatnie połącz pianę z białek z masą z serka i żółtek, dodaj zioła. Patelnię z cebulą chwilę podsmażaj.
Kiedy cebula lekko się skarmelizuje, zalej ją masą z jajek, a po chwili dodaj plastry pomidora. Gdy jajka zaczną się ścinać, przełóż całość do piekarnika nagrzanego do 200°C. Po 15 min wyjmij i podawaj. Najlepiej z pieczywem typu ciabatta lub ze swojskim razowcem. Możesz też na dnie patelni położyć kromki lekko opieczonego pieczywa tostowego, na nich skarmelizowaną cebulkę i całą pyszną resztę.
Dla smakosza
Weź:
- 2–3 pomidory malinowe,
- lekko ugrillowanego fileta z łososia (nie może być suchy),
- 2 drobno posiekane ząbki czosnku,
- kilka czarnych oliwek drobno posiekanych,
- posiekane listki świeżej mięty i bazylii,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- połówkę ogórka pokrojoną w drobną kostkę (bez pestek),
- sól i pieprz do smaku,
- sok z połówki cytryny,
- pół szklanki ugotowanej kaszy kuskus lub burgul,
- żółtko.
Pomidory natnij od góry i wydrąż miąższ. Miąższ pokrój w drobną kostkę (odsącz na sicie nadmiar soku) i w misce wymieszaj z lekko rozdrobnionym łososiem, kaszą, ogórkiem, czosnkiem i oliwkami. Dodaj łyżkę oliwy połączoną z żółtkiem. Przypraw do smaku. Farszem napełnij pomidory, skrop resztą oliwy i wstaw do piekarnika (ok. 200°C). Wierzch nakryj odciętymi czapeczkami z pomidora. Kiedy skórka na pomidorach zacznie pękać, wyjmij i podawaj.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek