Tak niewiele potrzeba, by twoje jedzenie uzdrawiało i ciebie, i rodzinę.
Poznaj przykazania gotowania i jedzenia według ajurwedy, i ciesz się zdrowiem oraz wspaniałą atmosferą przy stole!
1. Myśl pozytywnie
Ajurweda mówi, że energia i intencje kucharza przenikają do jedzenia i zmieniają jego subtelne właściwości. Złość, wrogość, gniew, zawiść mogą sprawić, że nawet lekkostrawna potrawa utknie na wątrobie. Natomiast emanująca z człowieka miłość, spokój i harmonia sprawiają, że potrawy uzyskują uzdrawiające właściwości. Dlatego zanim przystąpisz do gotowania, weź kilka głębokich oddechów, nastaw się pozytywnie i zrób wszystko, by nie ogarnęły cię nagle złość, irytacja, zniechęcenie i byś nie miał mętliku w głowie.
2. Zorganizuj się
Aby nie dopuścić do pojawienia się negatywnych emocji, zaplanuj pracę w kuchni. Na przykład poprzedniego dnia rozbij mięso na kotlety, ugotuj wywar na zupę itp. Wtedy nie będziesz się śpieszyć i denerwować. A gdy dobrze obmyślisz kolejność przygotowywania potraw, nie okaże się nagle, że coś nie zdąży się upiec, gdy wszystko inne jest gotowe. Takie niespodzianki potrafią wyzwolić złe emocje – i niestrawność gotowa!
3. Gotuj też dla oka
Jedzenie w Indiach najpierw ma przyciągnąć oczy, potem nos, a na końcu język. Dlatego hinduskie posiłki są kolorowe jak tęcza, intensywnie pachną ziołami i przyprawami korzennymi. A połączenie różnych smaków, zwłaszcza słodko-kwaśno-ostrej kombinacji z wonnymi ziołami to dla podniebienia prawdziwa rozkosz, a dla duszy ekstaza. Niemal czuje się ogarniający nas spokój, który uwalnia od stresu i doskonale wpływa na trawienie. A wówczas jedzenie staje się lekarstwem.
4. Podgrzewaj posiłki
Organizm niezbyt dobrze toleruje zarówno zimne, jak i zbyt gorące potrawy. Najlepsze są te podgrzane maksymalnie do temperatury, jaką ma zdrowe ciało. Chyba że jesteśmy wyziębieni. Wtedy mogą być nieco cieplejsze, ale przede wszystkim okraszone rozgrzewającymi przyprawami, np. imbirem, cynamonem, kurkumą.
5. Zaczynaj od napojów
W ajurwedzie na początku posiłku się pije, potem je owoce, następnie potrawy z warzyw (od najostrzejszych do coraz łagodniejszych), później ryż, pieczywo, potrawy półpłynne i na koniec desery. Taka kolejność dań ułatwia organizmowi przetrawienie ich i zamianę na ożywczą energię.
6. Nie pij alkoholu
W kuchni wedyjskiej nie spożywa się alkoholu, bo zatruwa organizm. Pije się napoje mleczne (zwykle na bazie jogurtu), herbaty ziołowe, soki. Hindusi często po jedzeniu piją wodę z odrobiną glukozy. Spróbuj!
7. Jedz z umiarem
Wedle ajurwedy przejadanie się burzy harmonię w organizmie, bo spowalnia pracę mózgu i obciąża ciało. Lepiej nie dojeść, niż przesadzić z jedzeniem. Ale nie należy też głodować.
Malwina Maj
fot. shutterstock