Aromatyczna zwiastunka lata, orzeźwiająca i stanowiąca idealne towarzystwo do grillowania i wszelkiego ucztowania pod chmurką.
Mięta podkreśla smak mięsa, napojom dodaje pożądanego o tej porze roku aromatu. Dobrze gasi pragnienie i sprawia, że apetyt nas nie opuszcza. Koniecznie poszukaj świeżej i dodaj jej do sałatek oraz herbaty. Albo po prostu wrzuć do szklanki, lekko ugnieć z cytryną lub limonką, z odrobiną brązowego cukru i lodem. Uzupełnij wodą mineralną.
Z miętą naprawdę niestraszny upał! Aż trochę dziwi, że na stołach tak rzadko gości w innej postaci niż tradycyjnie zalana wrzątkiem torebka suszu. Na ból brzucha, oczywiście…
W jedzeniu mięta łagodzi skutki ciężkiej kuchni, mięsu zaś dodaje wyjątkowej lekkości. Pobudza trawienie i wydzielanie soków żołądkowych. Pomocna bywa w kolce jelitowej. Oddala ból i napięcie, koi nerwy. Zaś medycyna ludowa zaleca ją na złe myśli i małżeńską niewierność...
Na oczyszczenie i na wzmocnienie
Weź:
- 3 płaskie łyżeczki liściastej zielonej herbaty,
- kilka listków świeżej mięty,
- kilka kawałków świeżej lub
- suszonej cytrynowej skórki (pokrojonych w drobną kostkę),
- cukier brązowy albo jasny,
- delikatny miód do słodzenia lub syrop z białej porzeczki (nie jest to konieczne, ale dość smaczne).
Herbatę zalej lekko przestudzonym wrzątkiem (nie parz jej wodą wrzącą, bo będzie gorzka!). Przykryj i zaparzaj przez ok. 7–8 min. W połowie parzenia dodaj mięty i skórki cytrynowej. Zaparzaną herbatę możesz delikatnie posłodzić. Smakuje nie tylko gorąca, świeżo przygotowana.
Jeśli po wystudzeniu dodasz do niej odrobinę lodu, otrzymasz rewelacyjną herbatę mrożoną. Podane proporcje wystarczą na 4 filiżanki. Takiej też ilości gorącej wody użyj do przyrządzania napoju.
Lekko, soczyście, miętowo
Weź:
- 200 g mielonej cielęciny,
- 200 g mielonego indyka,
- 200 g mielonej wieprzowiny,
- garść świeżych posiekanych listków mięty,
- 2–3 łyżki drobno posiekanej naci z pietruszki,
- trochę listków świeżego tymianku,
- 2–3 łyżki tartej bułki,
- jajko,
- 2 łyżeczki skrobi kukurydzianej,
- główkę młodego czosnku,
- sól i pieprz,
- 2 żółte papryki (część papryki możesz zastąpić np. cukinią lub cytryną),
- półtorej łyżki oliwy.
Obierz czosnek, umyj warzywa i pokrój na nieduże cząstki. W misce połącz różne gatunki mięs, wbij jajko, dodaj bułkę, skrobię i 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę. Wymieszaj, przypraw do smaku solą, pieprzem, natką i ziołami. Z masy formuj średniej wielkości klopsiki, nadziewaj je na patyczki szaszłykowe (na przemian z kawałkami warzyw, cząstkami cytryny i czosnkiem).
Skrop oliwą w trakcie grillowania (wystarczy pół łyżki). Opiekaj z każdej strony na lekko złoty kolor, uważając, by zbytnio nie przesuszyć mięsa. Podawaj od razu. Do miseczki ryżu lub kaszy kuskus. Tę ostatnią wystarczy zalać wrzątkiem z odrobiną soli, a kiedy napęcznieje, przyprawić resztą oliwy, pieprzem, posiekaną miętą i sokiem z cytryny. Pycha!
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek