Nam się zdaje egzotyką, podczas gdy doskonale znały ją nasze prababcie. Wyglądem intryguje tak bardzo, że chciałoby się ją mieć choćby dla ozdoby. Tajemniczą pigwę czas rozgryźć! Choć to wcale nie takie łatwe...
Obiera się ją ciężko i z trudem wyjmuje nasiona. Posypana cukrem chce być powoli podgrzewana, najlepiej z cynamonem. Wtedy mięknie i osiąga pełnię aromatu. Z pigwą łatwo zrobić dżem czy galaretkę. Bez środków żelujących, bo jest przebogata w pektyny (podregulują nam poziom cukru i cholesterolu). Przetwory, syropy, nalewki – oto jej sekret (wspomogą zagrypionych).
Pięknie łączy się też z gruszkami i jabłkami w ciastach. Starożytni pożądali pigwy tak bardzo, że uznali ją za owoc miłości i płodności. Przyniesiona z sadu, roztacza w cieple domu niebiański zapach. Stąd dawniej korzystano z niej jak z pachnidła, wypełniając pigwami komody i dekorując salony. Pigwę, choć twarda z niej sztuka, zbieramy przed pierwszymi przymrozkami.
Owoc do zimowej herbaty
Weź:
- 1 kg dojrzałej pigwy,
- 1 kg cukru,
- ½ litra wody,
- sok z połówki cytryny,
- odrobinę korzennych przypraw do smaku (cynamon, goździki, imbir).
Obraną pigwę bez gniazd nasiennych pokrój w cienkie plasterki. Zagotuj wodę, dodaj cukier, przyprawy i sok z cytyny. Po kilku minutach wrzuć do syropu pigwę i zagotuj. Gotuj na małym ogniu, aż owoc stanie się miękki, a syrop zgęstnieje i nabierze złotej barwy. Przełóż do wyparzonych, suchych słoiczków. A potem po troszeczku do herbaty.
Jesienny duet
Weź na ciasto:
- 120 g masła,
- ½ łyżeczki soli,
- 3 łyżki cukru,
- 2 żółtka,
- niepełną szklankę mąki;
na nadzienie:
- 3 pigwy,
- ½ szklanki brązowego cukru,
- szczyptę cynamonu,
- ½ szklanki soku z jabłek, odrobinę skórki pomarańczowej;
na wierzch:
- 3 gruszki,
- 250 g serka mascarpone,
- sok z ćwiartki cytryny,
- skórkę otartą z całej cytryny,
- 3 łyżki tartej bułki,
- 3 jajka,
- ¹⁄³ szklanki brązowego cukru.
Obierz pigwę, usuń nasiona. Miąższ pokrój w drobną kostkę, zalej sokiem jabłkowym, dodaj brązowy cukier, skórkę i cynamon. Duś na małym ogniu do miękkości. Odstaw do wystygnięcia. Masło szybko zagnieć z pozostałymi składnikami ciasta. Jeśli jest zbyt lepkie, podsyp mąki. Cienko wylep nim dno tortownicy (średnica 25 cm) oraz jej boki (na wysokość ok. 2,5 cm).
Przykryj folią aluminiową, obciąż ziarnem fasoli i piecz w 200 st. C przez kwadrans. Zdejmij folię, spód przestudź. Mascarpone zmiksuj z sokiem i skórką z cytryny. Dodaj bułkę tartą, jajka i brązowy cukier. Zmiksuj. Ostudzony spód oprósz bułką tartą i posmaruj duszoną pigwą. Nałóż krem, a na wierzchu ułóż gruszki bez skórki. Ponownie wstaw do piekarnika (180 st. C) na mniej więcej 30 min. Po wyjęciu do dekoracji możesz oprószyć odrobiną cukru pudru.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek