Witaminy, minerały, tłuszcze nienasycone, proteiny, polifenole przeciw nowotworom i cenne dla przewodu pokarmowego włókna – tyle kryje w sobie jeden mały orzeszek.
Te miniaturowe cuda natury są wprost stworzone, by chronić nas przed zawałami i nie dopuszczać do chorób układu krążenia. Zaledwie garstka dziennie sprawi, że polepszy się Twoja pamięć oraz samopoczucie. Magnez oraz liczne mikroelementy poprawią nastrój i pobudzą mózg do pracy.
Zamiast kolejnej puszki z aromatyzowanymi i słonymi fistaszkami, kup świeże orzechy na wagę. Dobrze rozdrobnione będą idealną bazą do prostych sosów makaronowych. Prażone w całości dodawaj do mięs albo posyp nimi ulubioną sałatę.
Starożytni Rzymianie nosili przy sobie orzechy jako talizmany, na szczęście. My też nośmy kilka orzeszków w kieszeni, zwłaszcza jeśli mamy skłonność do jesiennych infekcji i smutków.
Sos na włoską nutę
Weź:
- 100 g łuskanych orzechów włoskich (im świeższe, tym lepsze),
- duży ząbek czosnku,
- średni pęczek rukoli,
- 3 płaskie łyżki świeżo utartego parmezanu,
- sól i grubo mielony czarny pieprz do smaku,
- łyżkę oliwy z oliwek,
- 4 czubate łyżki homogenizowanego serka (niesłodkiego),
- około 400 g ulubionego makaronu,
- kilka łyżek wywaru warzywnego (ewentualnie nieco wody z gotowania makaronu).
Orzechy, ząbek czosnku i parmezan drobno zmiksuj i przesyp do rondelka. Dodaj oliwy i serka. Wolno podgrzewaj. Przypraw do smaku, dodaj kilka łyżek wywaru warzywnego lub wody z gotowania makaronu (jeśli sos wydaje Ci się za gęsty). Dobrze wymieszaj. Umyj i osusz rukolę. Ciepły sos połącz z dowolnymi kluskami i niezbyt drobno pokrojoną świeżą rukolą. Sos warto wypróbować z klasycznymi polskimi kopytkami – smakuje wyśmienicie.
Kurczak egzotyczny
Weź:
- pierś kurczaka,
- 100 g niesolonych i nieprażonych orzechów nerkowca,
- suszone chili,
- 3–4 łyżki grubo siekanej dymki,
- jedno białko,
- 3 płaskie łyżeczki skrobi kukurydzianej,
- olej arachidowy do smażenia,
- łyżkę sosu teriyaki,
- pół łyżeczki oleju sezamowego,
- 2 łyżki sosu sojowego.
Umyj mięso, osusz je i pokrój w ok. 1,5 cm kostki. Przełóż do miski i polej sosem teriyaki wymieszanym z olejem sezamowym. Wstaw do lodówki na 15–20 minut. Do schłodzonego mięsa dodaj białko i skrobię kukurydzianą, porządnie wymieszaj. W woku albo na głębokiej patelni rozgrzej trochę oleju arachidowego. Dodaj chili pocięte w cienkie paseczki, mieszaj i po minucie wrzuć kurczaka.
Smaż nie dłużej niż 2–3 minuty, wciąż mieszając, aby kawałki kurczaka nie posklejały się i nie przywarły. Wyjmij je z woka lub patelni, odłóż na chwilę. Patelnię lub wok wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym. Rozgrzej ponownie z odrobiną oleju arachidowego i wrzuć nerkowce.
Praż je, aż będą lekko złote – uważaj by nie przypalić! Po 2 minutach do orzechów wrzuć mięso kurczaka i skrop całość sosem sojowym. Zamieszaj intensywnie i smaż jeszcze minutę. Potrawa powinna być podana od razu, wtedy mięso jest soczyste, a orzeszki chrupią. Koniecznie posyp dymką tuż przed zaserwowaniem. Pasuje do tego miseczka ryżu.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek