Aby cieszyć się smakiem tego wszechstronnego ziółka, wystarczy spora doniczka i słoneczne miejsce.
Drobne listki podobne do tymianku z uroczymi liliowymi kwiatkami będą służyć nam swym aromatem i pięknem od wczesnej wiosny aż do jesieni. Cząber jest wspaniałym zielem przyprawowym, sałatkowym i leczniczym. Dobrze go mieć pod ręką, gdy planujemy biesiadę grillową. Podkreśli smak wszystkich mięs i warzyw, pasuje do ryb, a bardziej tłustym kęsom doda subtelności.
Młode pędy są doskonałe do sałatek i past twarożkowych. Do kurczaka jest lepszy niż tymianek, a do zup pasuje tak jak majeranek! Bywa kojarzony z oregano i jest składnikiem czubrycy, słynnej bułgarskiej mieszanki przyprawowej. Wygląda przy tym tak uroczo, że coraz częściej zdobi ogrodowe rabaty i wypełnia balkonowe donice. Naprawdę warto go mieć.
Rybny delikates
Weź:
- duży filet z łososia (koniecznie ze skórą),
- ćwiartkę cytryny,
- sól i pieprz do smaku,
- kilka łodyżek świeżego cząbru,
- ząbek czosnku,
- łyżkę oliwy.
Rybę opłucz pod bieżącą zimną wodą. Osusz ręcznikiem papierowym. Oprósz solą i pieprzem. Listki świeżego cząbru posiekaj (jeśli są młode i drobniutkie, nie musisz tego robić) i wymieszaj z rozgniecionym czosnkiem, oliwą i sokiem z cytryny. Możesz też dodać skórkę otartą z cytryny. Mieszanką natrzyj łososia od strony pozbawionej skórki. Całość ułóż w naczyniu żaroodpornym lub na tacce do grillowania i wstaw na godzinę do lodówki.
Piecz w temperaturze około 190°C przez kilkanaście minut. Możesz też przyrządzić rybę na grillu. Ważne, by zachowała soczystość i nie była zbyt długo pieczona. Czas obróbki dostosuj do wielkości fileta. I uważaj: cząber długo gotowany może lekko gorzknieć. Rybę podawaj z grillowanymi warzywami (papryką, cukinią, bakłażanem). Pasuje do niej także miseczka kaszy kuskus.
Skrzydełka smaku
Weź:
- 10–12 skrzydełek kurczaka,
- 2 łyżki jasnego miodu,
- łyżeczkę sosu sojowego,
- 3 łyżki oliwy (do pieczenia i smażenia),
- kilka gałązek świeżego cząbru,
- małą cebulę (drobno posiekaną lub startą na tarce),
- po szczypcie sproszkowanej ostrej i słodkiej czerwonej papryki,
- sok z połówki cytryny lub z pomarańczy,
- sól i pieprz do smaku.
Oliwę wymieszaj z miodem i sokiem, dodaj sos sojowy oraz przyprawy i cząber. Wrzuć cebulę. Wszystkie składniki marynaty porządnie wymieszaj i zanurz w nich umyte oraz osuszone skrzydełka. Wstaw do lodówki na 2–3 godziny. Piecz na złoto z obu stron. W trakcie pieczenia polewaj marynatą. Skrzydełka udadzą się zarówno z piekarnika, jak i z grilla. A cząber jest stworzony, by podkreślać smak pieczonego drobiu. To prawdziwy przebój letnich przyjęć pod chmurką. Pełnia smaku bez stania przy kuchni!
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek