Salvus, czyli zdrów. Czasem nazwy roślin mówią same za siebie! Szałwia wspaniale wspomaga trawienie, neutralizuje toksyny, leczy stany zapalne. Obniża też poziom cukru we krwi.
Od wieków w równym stopniu fascynuje kucharzy i zielarzy. Już w Egipcie dodawano ją do jedzenia, bo uchodziła tam za wyjątkowy afrodyzjak. Arabowie do dziś wierzą, że przedłuża życie. Wśród różnych odmian gatunku tej rośliny dla nas korzystna jest szałwia lekarska.
Połączona z miodem i cytryną dobrze zrobi na bolące gardło, dodawana do potraw mięsnych i warzyw strączkowych zapobiegnie bolesnym skurczom jelit. Gdy raz spróbujesz, jak smakuje podsmażona na maśle z cytryną i dodana do zwyczajnych kopytek, będziesz ją mieć stale w kuchni lub ogrodzie.
Tarta aromatu pełna
Weź na farsz:
- 3–4 średnie ziemniaki (obrane i ugotowane na półtwardo),
- żółtą paprykę,
- 2 cebulki szalotki,
- 2 ząbki czosnku,
- sól ziołową i pieprz,
- kilka listków świeżej szałwii,
- jajko,
- 4 łyżeczki gęstej śmietany,
- garść startego sera żółtego,
- pół łyżeczki masła i 2 łyżeczki oliwy do podsmażenia;
na ciasto:
- 200 g mąki,
- 2 żółtka,
- 100 g masła,
- szczyptę soli,
- odrobinę zimnej wody (jeśli ciasto będzie suche).
Masło prosto z lodówki posiekaj z mąką z odrobiną soli. Zacznij wyrabiać ciasto. Dodaj żółtka i ewentualnie wody. Gładką kulę ciasta rozpłaszcz dłonią i przykryj kawałkiem folii spożywczej. Teraz rozwałkuj ciasto na cienki placek i wyłóż nim płytką foremkę o dowolnym kształcie (jedną dużą lub kilka mniejszych). Ciasto dociśnij do formy, obetnij nadmiar, zrób kilka nakłuć widelcem i wstaw na 20–30 minut do lodówki. Posiekaj cebulę, czosnek, paprykę. Ziemniaki pokrój w talarki.
Na patelni rozgrzej masło z oliwą. Wrzucaj kolejno cebulę z czosnkiem oraz paprykę. Podsmażaj, często mieszając. Przypraw, dodaj umytą, posiekaną szałwię. Kiedy warzywa staną się szkliste, zdejmij patelnię z ognia. Dodaj ziemniaki. Delikatnie zamieszaj i lekko wystudź. Wbij jajko, dodaj śmietanę. Wymieszaj. Piekarnik nagrzej do 180°C. Schłodzone ciasto nakryj folią aluminiową lub papierem do pieczenia. Obciąż suchym ziarnem fasoli. Podpiekaj przez 10 minut, po czym zdejmij folię z ziarnami fasoli i podpiecz ciasto, aż się zrumieni. Wyjmij i nałóż farsz. Piecz jeszcze około 25 minut.
Wiosenne udka
Weź:
- 2 udka z kurczaka,
- sól i pieprz,
- 2 ząbki czosnku,
- garstkę listków świeżej szałwii,
- łyżkę jasnego delikatnego miodu,
- sok z połówki cytryny,
- 2 łyżki oliwy,
- kilka wiórków masła.
Umyte i osuszone mięso natrzyj solą, pieprzem i posiekanym czosnkiem. Włóż odrobinę listków szałwii pod naciętą skórę, resztą obłóż mięso z wierzchu. Kurczaka przełóż do natłuszczonej formy. Skrop oliwą i obłóż wiórkami masła. Możesz zostawić na noc w lodówce lub od razu upiec (w 180°C przez około 40 min). Oliwę połącz z miodem i sokiem z cytryny. Wymieszaj i polej mięso w połowie pieczenia.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek