Może wciąż kojarzymy ją z mało apetyczną, rozgotowaną grudką w towarzystwie tłustego sosu mięsnego.
Tymczasem ugotowanie kaszy idealnej, lekko sypkiej i jędrnej jest bardzo proste. Wystarczy niepełną szklankę kaszy wsypać do szklanki gotującej się wody, dodać trochę soli, pieprzu i odrobinę masła. Na maleńkim ogniu pod przykryciem kasza wchłonie wodę. Będzie jeszcze lepsza, gdy dodatkowo potrzymamy ją w cieple, szczelnie przykrytą.
Jest niezwykle lekkostrawna, wręcz łaskawa dla żołądka i dróg żółciowych. Zapobiega też zaparciom. Wspaniale syci. Najcenniejsza, pełnoziarnista dobrze radzi sobie z naszym nadciśnieniem i niedoborem minerałów (zwłaszcza potasu, magnezu i fosforu). Pomocna będzie przy kuracjach oczyszczających.
Kasza z warzywami na przystawkę
Weź:
- 3 pomidory,
- bakłażana,
- 2 ząbki czosnku,
- ¾ szklanki kaszy jęczmiennej (grubszej),
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki (najlepiej z kilkoma listkami mięty),
- sok z połówki cytryny,
- 4 łyżki oliwy,
- łyżeczkę miodu,
- sól i pieprz.
Kaszę ugotuj na sypko. Bakłażana umyj i pokrój w plastry. Posyp solą, odłóż na chwilę. Potem spłucz nadmiar soli z bakłażana, osusz go i natrzyj rozgniecionym czosnkiem i oliwą. Usmaż na patelni grillowej z obu stron. Sparzone pomidory obierz, przekrój i wyjmij gniazda nasienne. Miąższ pokrój w kostkę.
Sok z cytryny wymieszaj z oliwą, miodem i zieleniną. Razem z drobno pokrojonymi pomidorami dodaj do kaszy. Wymieszaj, przypraw do smaku. Na półmisku układaj warstwę bakłażana, na to kaszę wymieszaną z pomidorami. Udekoruj zieleniną. Możesz też wykorzystać plasterki grillowanej cukinii i cebuli. Grillowane warzywa mogą pozostać nawet lekko ciepłe. Całość warto oprószyć grubymi wiórkami twardego sera koziego.
Micha pierogów
Na ciasto pierogowe weź:
- 500 g mąki,
- żółtko,
- szczyptę soli,
- bardzo gorącą wodę (około 150 ml lub więcej),
- łyżkę miękkiego masła;
na farsz:
- około 500 g ugotowanej kaszy jęczmiennej,
- 2 niezbyt duże cebule,
- 2–3 ząbki czosnku,
- kawałek miąższu świeżej dyni (około 200 g),
- 0,5 szklanki drobno zmiksowanych (albo posiekanych) orzechów włoskich,
- 2–3 łyżki startego parmezanu lub sera pecorino,
- jajko,
- 2–3 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki,
- sól ziołową i pieprz,
- łyżkę masła, łyżkę oliwy.
Zrób farsz: ugotuj kaszę, na patelni rozgrzej masło z oliwą, zeszklij drobno posiekaną cebulę. Dodaj rozgnieciony czosnek i utartą dynię. Dodaj do kaszy. Przypraw, wbij jajko, wsyp orzechy, posiekaną natkę pietruszki i parmezan. Wymieszaj. Dodaj odrobinę oliwy. Naczynie szczelnie przykryj.
Zrób ciasto: do mąki dodaj sól, wbij żółtko i zagnieć, stopniowo dolewając gorącej wody. W czasie wyrabiania dodaj masło. Ciasto musi być elastyczne, lekko wilgotne. Rozwałkuj je na placki, oprósz mąką i rób klasyczne pierogi. Gotuj je partiami w lekko osolonym wrzątku. Kiedy przestygną, posmaruj je oliwą albo olejem, co zapobiegnie sklejaniu się ciasta. Możesz podawać je z sosami grzybowymi, skwarkami albo po prostu leciutko przysmażone na maśle.
tekst i zdjęcia:
Iza Stefanek