Świeże, rumiane od słońca i aksamitne w dotyku, mogą smakować lepiej od brzoskwiń. Z pewnością są od nich zdrowsze! Zwłaszcza prosto z sadu. A co powiesz na popołudnie z kawałkiem ciasta albo na szczyptę egzotyki z morelami w roli głównej?
Korzystaj ze świeżych owoców, póki trwa lato. Zaś późną jesienią konieczne sięgaj po suszone. To nieocenione źródło karotenu. Morele mają go nawet cztery razy więcej niż dorodne brzoskwinie! Ogromna ilość żelaza w tych owocach podreperuje kondycję niejednemu anemikowi, a błonnik usprawni pracę przewodu pokarmowego.
Moreli powinni stale kosztować nadciśnieniowcy, osoby wycieńczone długim wysiłkiem oraz zagrożone utratą wapnia z kości. Ze względu na niskie ryzyko alergii, lekkostrawny miąższ i bardzo subtelny smak morele są wymarzonym owocem dla dzieci.
Morelowo-marchewkowe popołudnie
Weź:
- ok. 1½ kg moreli,
- 3 szklanki drobno utartej marchewki,
- 4 jajka,
- ¾ szklanki drobnego brązowego cukru,
- ½ szklanki drobnego białego cukru,
- 1 szkl. oleju słonecznikowego,
- 2 szklanki mąki,
- 1½ łyżeczki sody oczyszczonej,
- szczyptę soli,
- cynamon
- i przyprawę piernikową do smaku,
- filiżankę posiekanych orzechów (pekan albo włoskie),
- 2 opakowania serka philadelphia,
- 4 czubate łyżki serka mascarpone,
- sok z połówki limonki,
- 4 płaskie łyżki cukru pudru,
- łyżeczkę ekstraktu waniliowego.
Ubij jajka z cukrem białym i brązowym na puszystą, gładką masę. Dodaj mąki z sodą, cynamonem i przyprawą piernikową. Wlej olej i zmiksuj na wolnych obrotach. Do ciasta dodaj utartą marchewkę, orzechy oraz pokrojone w drobną kostkę 4–5 moreli (bez skórki). Wymieszaj i przełóż do prostokątnej blachy do pieczenia wyłożonej pergaminem i posmarowanej cienką warstwą oleju.
Wyrównaj powierzchnię ciasta i piecz przez około 40 minut w 180°C. Po upieczeniu zostaw do wystygnięcia. W misce wymieszaj oba rodzaje serków, dodaj sok z limonki, cukier puder i ekstrakt waniliowy. Wymieszaj na gładki krem, rozprowadź na cieście i udekoruj połówkami moreli. Zanurz w gorącym syropie cukrowym (dłużej zachowają świeżość). Ciasto pokrój na porcje, tak by na każdej znalazł się owoc.
Morelowe lassi
Weź:
- ok. 1 kg dojrzałych moreli,
- 250 ml dobrego (niekwaśnego) gęstego jogurtu naturalnego,
- 2 płaske łyżki słodkiej śmietanki,
- kilka liści świeżej mięty do smaku,
- 3 płaskie łyżki drobnego brązowego cukru,
- szczyptę mielonego cynamonu,
- imbiru i ewentualnie kardamonu do smaku,
- sok i drobno startą skórkę z połówki limonki,
- po czubatej łyżce drobno kruszonego lodu do każdej szklanki napoju.
Morele obierz ze skórki i pozbaw pestek. Zmiksuj na gładką masę. Dodatkowo przetrzyj przez sito. Połącz z resztą składników i miksuj, aż uzyskasz puszysty napój. Podawaj z drobno pokruszonym lodem, którego możesz też dodać podczas miksowania. Wtedy nie przechowuj napoju w lodówce, tylko od razu podawaj, zanim lód rozpłynie się w jogurcie. Udekoruj listkiem mięty lub melisy.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek