Co najlepiej przywieźć z wakacyjnych podróży? Prawdziwy klejnot, pokarm życia – miód!
W menu człowieka jest już ponad 8000 lat. Grecy opowiadali, że bogowie olimpijscy właśnie dzięki miodom zdobyli wieczną młodość i urodę. A nasi słowiańscy przodkowie uważali miód za naturalny eliksir duchów natury, który zapewnia płodność, dobrą passę i miłość.
Dlaczego miód ma dla nas tak duże znaczenie? Nie tylko z racji smaku, lecz także z powodu korzystnego wpływu na zdrowie. Ma zdumiewające właściwości antybakteryjne. Zabija szkodliwe drobnoustroje w przewodzie pokarmowym i poprawia trawienie. Aby jednak mógł tak działać, należy go przed wypiciem rozpuścić w wodzie.
Który miód wybrać?
W zależności od tego, z jakiego nektaru pszczoły zrobią miód, ma on nieco inny skład i działanie. Najbardziej popularny jest miód wielokwiatowy – zawiera najwięcej glukozy i jest polecany w schorzeniach serca i wątroby (dobrze je odżywia).
Miód lipowy pomoże ci w przeziębieniach, kaszlu, grypie oraz zapaleniu górnych dróg oddechowych. Gryczany jedz, jeśli masz anemię i dużo stresów (dostarcza sporo żelaza i magnezu). Miód rzepakowy pomaga w leczeniu dróg żółciowych, wątroby i nerek, akacjowy zaś jest dokonały przy zaparciach oraz innych zaburzeniach trawienia i metabolizmu.
Cudowny miód manuka
To hit ostatnich lat. Robiony jest przez pszczoły żywiące się nektarem z kwiatów rosnącej w Nowej Zelandii rośliny manuka. Jako jedyny zawiera methylglyoxal (MGO) – naturalny antybiotyk. Dzięki swoim niesamowitym właściwościom miód ten działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, antywirusowo oraz antygrzybicznie.
Stosowany codziennie (należy jeść co najmniej 3 łyżeczki) wspomaga układ odpornościowy w walce z komórkami nowotworowymi, a także zwalcza gronkowce, paciorkowce, helicobacter pylori i pałeczki jelitowe, odpowiedzialne za powstawanie trądziku, chorób górnych dróg oddechowych, pęcherza czy zapalenia jelit.
Miodu manuka się nie rozcieńcza. Jedz go po prostu łyżeczką 2-3 razy dziennie – wtedy działa najlepiej.
Jak rozpoznać naturalny miód?
☛ Prawdziwy miód jest ciężki, w ćwierćlitrowym słoiku powinno być nie mniej niż 350 g miodu.
☛ Zrób test ściekania i test rozpuszczania. Miód wylewany ze słoiczka lub z łyżeczki powinien ściekać jednostajnym, nieprzerwanym strumykiem i tworzyć na talerzyku stożek. Jeżeli strużka się rwie, a miód równomiernie rozlewa się na talerzyku – nie jest naturalny.
☛ Jeśli do szklanki zimnej wody wlejesz odrobinę miodu i będzie on rozpuszczać się nierównomiernie, tworząc smugi, albo spływać gęstą, jednolitą strugą, która układa się na dnie, to masz prawdziwy miód dobrej jakości. Miody sztuczne rozpuszczają się błyskawicznie i równomiernie.
Agata Steff
fot. shutterstock