Pochodzi z Nowej Zelandii. Tylko tam rośnie krzew zwany herbacianym albo manuka.
Z niego zbierają nektar nasze europejskie pszczoły, które biali osadnicy sprowadzili na wyspę wieki temu. I tak powstaje ciemnobrązowy, mający niezwykłe właściwości miód Manuka. Początkowo jego intensywny smak raczej zrażał ludzi i pszczelarze oddawali go rolnikom, a ci karmili nim krowy. Ze zdziwieniem odkryli, że zwierzęta na takiej diecie rzadziej chorują.
Tak zaczęła się kariera miodu Manuka. Wkrótce bowiem okazało się, że i jedzący go ludzie są zdrowsi, a na dodatek... ładniejsi, bo ich skóra wygląda nieskazitelnie.
W czym ten pszczeli produkt jest lepszy od innych? Wszak nasze ojczyste miody też są przebogate w składniki, m.in. antybakteryjne. Tak, ale szybko je tracą pod wpływem światła i ciepła. Co innego miód Manuka!
Poza tym zawiera wielokrotnie więcej dobroczynnych skadników niż inne miody. Najlepszą miarą jego jakości jest stężenie substancji o tajemniczej nazwie metyloglioksal. Dzięki niej miód skutecznie tłucze szkodliwe bakterie i co ciekawe, nie niszczy tych pożytecznych zasiedlających układ pokarmowy.
Nie od dziś wiadomo, że miód Manuka przynosi ulgę przy wrzodach żołądka, refluksie czy zespole jelita drażliwego. A ostatnio wykazano, że skutecznie wzmacnia odporność.
Kuracje dla skóry
Miód Manuka stosuje się też zewnętrznie na różnego rodzaju problemy skórne. Nawet ropiejące rany goją się po nim szybciej! Z doskonałym skutkiem można leczyć nim trądzik, przede wszystkim ten pochodzenia bakteryjnego.
Naturalna maseczka na trądzik
Do jej stosowania przyznaje się Scarlett Johansson. Dzięki niej raz na zawsze pożegnała się z wypryskami, a jej cera jest teraz delikatna jak brzoskwinka. Umyj twarz ciepłą wodą i nałóż na skórę cienką warstwę miodu. Spłucz zimną po 15 minutach.
Dobry miód
Manuka poznasz po symbolu na etykiecie: MGO 400+. Liczba oznacza stężenie substancji aktywnej (metyloglioksalu) i świadczy o jakości miodu. Nie powinna być niższa niż 100.
Miód Manuka można kupić w sklepach internetowych oraz zielarniach i sklepach ze zdrową żywnością.