Lukrecja chroni przed rakiem skóry, zapobiega próchnicy, a do tego świetnie zastępuje biały cukier.
Z obrzydzeniem patrzysz na czarne żelki? Ni to słodkie, ni gorzkie... Bleee... No, może nie są one marzeniem łasucha, ale i tak biją na głowę inne słodkości. Czarne cukierki zawierają bowiem lukrecję. To jej właśnie zawdzięczają swój specyficzny, przypominający anyż smak.
Lukrecja – zioło na co dzień używane przez starożytnych – dziś niemal popadła w zapomnienie. To błąd, bo jest prawdziwą skarbnicą witamin i lotnych związków, które regulują pracę organów wewnętrznych, poprawiają przemianę materii i pomagają przy kłopotach z oddychaniem.
Na chrypkę, wątrobę i raka!
Sproszkowany korzeń lukrecji razem z liściem babki, kwiatem maliny i bzu czarnego jest niezastąpionym lekiem w leczeniu chrypki i kokluszu, a także zatrutej i ociężałej wątroby. Żucie lukrecji zabija bakterie próchnicze i zapobiega psuciu się zębów, a picie z niej herbatki hamuje rozwój miażdżycy i nowotworów.
Aromatyczny korzeń zawiera saponiny, kumaryny i flawonoidy – substancje lecznicze osłaniające śluzówkę przewodu pokarmowego, a tym samym łagodzące skurcze, jak również zapalenie żołądka oraz objawy choroby wrzodowej.
Syrop z lukrecji to doskonały niskokaloryczny zastępnik niezdrowego białego cukru. Wyciągiem z korzenia można słodzić herbaty, desery, a nawet słodko-kwaśne dania mięsne. Wystarczy zetrzeć korzeń wprost do dania.
Herbatka z lukrecji na ból brzucha
Pół łyżki korzenia lukrecji zalej szklanką zimnej wody i na małym ogniu doprowadź do wrzenia. Gotuj króciutko, przecedź i pij chociaż 3 razy dziennie po szklance. Pomoże w leczeniu niedomagań żołądka i poradzi sobie z wrzodami.
Syrop z lukrecji na kaszel
Zetrzyj korzeń lukrecji, zalej szklanką zimnej wody i gotując na wolnym ogniu, doprowadź do wrzenia. Gotuj jeszcze przez 5 minut, a potem wystudź i przecedź przez drobną gazę. Teraz dolej do wywaru 50 ml spirytusu, dodaj łyżkę miodu i odstaw w ciepłe miejsce na 2 dni. Pij 3–4 razy dziennie po łyżce, gdy męczy cię kaszel.
UWAGA!
Zawarta w lukrecji glicyryzyna może podwyższać ciśnienie krwi i przyspieszać bicie serca. Lepiej więc jej unikać, jeśli choruje się na serce (a także nerki, wątrobę i nadciśnienie tętnicze).
Grażyna Repetowska
fot. shutterstock