Dojrzały kabaczek ma kremową skórkę i kryje w sobie słodycz, przy której inne warzywa wymiękają.
Jest zasadotwórczy, więc doskonale odkwasza organizm. Przyspiesza też przemianę materii. Wyjątkowo smaczny kabaczek ma mało kalorii i nie kumuluje metali ciężkich. Pomaga, gdy męczą zaparcia, niestrawności, zgaga. Nie uczula, zawiera sporo minerałów, karotenu oraz witamin z grupy B.
Fantastycznie smakuje zapiekany i wypełniony farszem, nie tylko z gotowanego ryżu. Pieczony bywa naprawdę słodki i soczysty. Jak przystało na warzywo dyniowate, sprawdza się też w krótko duszonym leczo i we wszelkich potrawach jednogarnkowych. Można z niego zrobić kremową zupę albo przypiec go na grillu.
Warzywne leczo
Weź:
- średniego kabaczka,
- cebulę,
- słodką paprykę,
- 2 małe cukinie (lub jedną większą),
- 3 pomidory,
- kilkanaście pieczarek,
- garść ulubionych świeżych ziół (bazylii, oregano, tymianku),
- 2 ząbki czosnku,
- 2 łyżki masła,
- 2–3 łyżki oliwy z oliwek,
- drobno posiekaną natkę pietruszki,
- sól i pieprz do smaku.
Kabaczka obierz ze skóry, usuń gniazda nasienne. Miąższ pokrój w grube słupki lub w kostkę. Umyj cukinie i, jeśli są młode, skrój je ze skórką. Większą cukinię obierz i wyjmij z niej przerośnięte pestki. Miąższ pokrój w słupki lub w drobne ćwiartki. Obraną cebulę i czosnek posiekaj. Zeszklij na rozgrzanej oliwie z dodatkiem łyżki masła. Osobno, na drugiej łyżce masła, zrumień pieczarki. Dodaj je do cebulki i czosnku. Wrzuć dość drobno pokrojoną paprykę, po kilku minutach cukinię i kabaczka. Przypraw do smaku. Dodaj pomidory pokrojone w kostkę (wcześniej obierz je ze skóry i usuń gniazda nasienne). Wymieszaj i duś na małym ogniu, aż warzywa będą miękkie (nie dopuść do ich rozgotowania!). Pod koniec duszenia dodaj posiekane zioła i natkę. Danie podawaj posypane świeżą natką i z odrobiną utartego sera: parmezanu, twardego koziego albo pecorino.
Zapiekanka
Weź:
- dojrzałego kabaczka (średniej wielkości),
- pół szklanki makaronu pszennego (krótkie nitki typu vermicelli),
- jajko,
- 2–3 łyżki śmietany,
- 150 g półtłustego twarogu,
- ząbek czosnku,
- 2 czubate łyżki świeżo startego parmezanu,
- kilkanaście orzeszków pinii (możesz je zastąpić pokruszonymi orzechami włoskimi),
- sól i pieprz do smaku,
- 3 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki,
- świeże lub suszone oregano do smaku,
- odrobinę masła i oliwy do natłuszczenia formy i skropienia warzywa przed pieczeniem.
Kabaczka obierz ze skóry. Przekrój wzdłuż na połowę. Z obu połówek wydrąż środki, oprósz solą i zetnij nieco spody, tak by kabaczkowe łódki się nie kiwały. Ugotowany i wystudzony makaron wymieszaj z jajkiem, twarogiem oraz drobno posiekanym ząbkiem czosnku. Dodaj śmietanę. Przypraw do smaku, wsyp zioła i porządnie wymieszaj. Kabaczka opłucz z nadmiaru soli, osusz papierowym ręcznikiem i nałóż czubato farszu. Ułóż warzywo w natłuszczonej formie do zapiekania. Całość oprósz tartym parmezanem, posyp odrobiną pieprzu i orzeszkami. Skrop oliwą, wstaw do piekarnika nagrzanego do 180°C. Zapiekaj, aż kabaczek będzie miękki. Zwykle trwa to około 30 minut i jest zależne od wielkości warzywa. By danie się nie przypaliło, przez pierwsze 15 minut zapiekaj je pod przykryciem z folii aluminiowej.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek