Najlepiej sprawdza się dynia upieczona wraz ze skórą. Miękki miąższ łatwo wyskrobiesz łyżeczką i przygotujesz z niego kremowe zupy, sosy do makaronu, farsze, pasty kanapkowe albo dodasz do jesiennego ciasta. Nadmiar zawsze warto zamrozić.
Dynia kocha imbir, aromat miodu, tymianku, dobrą oliwę. Zawiera oszałamiające ilości beta-karotenu, a także sporo cennego kwasu foliowego i błonnika. Sprzyja trawieniu i podnoszeniu odporności. Pomaga pozbyć się toksyn i utrzymać zgrabną sylwetkę. Nie zapomnij też o dyniowych pestkach. Są skarbnicą cennych kwasów tłuszczowych zapobiegających miażdżycy. Dzięki dużej zawartości cynku pielęgnują skórę.
Dyniowe paluszki
Weź:
- około 500 g świeżej dyni (bez skóry i pestek),
- niepełną szklankę mąki pszennej albo kukurydzianej,
- mniej więcej pół szklanki mieszanki drobnych płatków owsianych,
- ziaren sezamu i ewentualnie zmielonych orzechów,
- odrobinę imbiru suszonego lub świeżo startego,
- łyżkę brązowego cukru,
- sól i trochę suszonego albo świeżego drobno posiekanego chilli,
- szczyptę proszku do pieczenia,
- filiżankę wody,
- olej słonecznikowy do smażenia.
Dynię obraną ze skóry i pozbawioną pestek pokrój w cienkie i wąskie paski-paluszki. Mąkę połącz z płatkami, resztą dodatków i przypraw. Dodaj proszek do pieczenia. Wymieszaj i wlej wodę. Całość też wymieszaj, aby uzyskać ciasto trochę gęściejsze niż naleśnikowe. Pokrojoną dynię oprósz mąką, zanurzaj w cieście i wrzucaj partiami na bardzo rozgrzany tłuszcz. Smaż na złoto, połóż na chwilę na ręczniku papierowym, który wchłonie olej, podawaj na gorąco z warzywami lub dipami.
Zupa krem
Weź:
- około 600 g świeżej dyni,
- 2–3 ziemniaki,
- nieco ponad pół litra wywaru z włoszczyzny,
- cebulę cukrową,
- 1–2 ząbki czosnku,
- garść pestek z dyni,
- filiżankę śmietanki do zup albo jogurtu naturalnego,
- 2 marchewki,
- pomidora,
- szczyptę curry do smaku,
- sproszkowaną paprykę (słodką i ostrą) do smaku,
- sól ziołową oraz pieprz,
- 2–3 łyżki oliwy,
- świeżą posiekaną natkę z pietruszki lub kolendrę do posypania gotowej zupy.
Dynię umyj, oczyść z pestek, osusz ręcznikiem papierowym. Lekko skrop oliwą, oprósz solą i piecz na blasze wyłożonej folią do pieczenia w 190°C przez około 40 min. Kiedy miąższ będzie miękki, oddziel go od skóry i wrzuć do gorącego wywaru warzywnego. Dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki, marchew, miąższ pomidora (bez skóry i pestek). Gotuj na średnim ogniu, aż warzywa zmiękną. Całość zmiksuj na gładki krem, przypraw do smaku. Na oliwie podsmaż drobniutko posiekaną cebulę z czosnkiem, dodaj do zupy. Wymieszaj, zupę zdejmij z ognia i połącz ze śmietanką albo jogurtem (uważaj, by jogurt się nie zwarzył pod wpływem gorąca). Całość posyp łuskanymi pestkami dyni i natką lub kolendrą.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek