Jagody rewelacyjnie smakują, gdy są świeżo przyniesione z lasu, ale w puszystym lekkim cieście też nie mają sobie równych.
Jagodowe wypieki pachną babciną kuchnią – i znów jesteśmy na wiejskich wakacjach! Póki trwa sezon na te urocze, leśne smakołyki, dodawaj je do jogurtów, owocowych sałatek i płatków śniadaniowych. Rób też koktajle i zamroź odrobinę, by jesienią nadal cieszyć się ich dobroczynnym działaniem.
Jagodowa obfitość sprzyja delikatnym żołądkom, pomaga przy problemach trawiennych nawet dzieciom. Lekarze od wieków polecają jagody jako naturalny sposób na poprawę wzroku i ogólnej odporności.
Wakacyjne babeczki
Weź:
- 200 g mąki,
- szczyptę soli,
- pół łyżeczki proszku do pieczenia,
- pół łyżeczki sody oczyszczonej,
- 1/3 łyżeczki cynamonu,
- 160 g cukru,
- 160 g masła,
- 250 g gęstego naturalnego jogurtu,
- 2 duże jajka,
- 120 g świeżych jagód oraz kilka sztuk do dekoracji, ewentualnie kilka łyżek twarożku waniliowego.
Mąkę wymieszaj z cukrem i resztą suchych składników. Rozpuść masło, przestudź i połącz z jogurtem. Wymieszaj, wlej do mąki. Miksując, wbij jajka. Ciasta na muffiny nie można wyrabiać zbyt długo, rób to tylko do momentu połączenia składników. Na koniec dodaj jagody, delikatnie wymieszaj. Foremki do babeczek wypełnij ciastem. Piecz w 180 st. C na złoty kolor (ok. 25 min). Muffinki możesz serwować z ulubionym serkiem, obficie posypane jagodami lub po prostu oprószone odrobiną cukru pudru. Można tuż przed pieczeniem wierzch każdej babeczki posypać brązowym cukrem.
Placek z dzieciństwa
Weź na ciasto:
- 500 g mąki,
- szczyptę soli,
- 3 żółtka,
- 180 ml ciepłego mleka,
- 50 g masła (miękkiego, wyjętego wcześniej z lodówki),
- 80 g drobnego białego cukru,
- opakowanie cukru waniliowego,
- 200 g świeżych jagód (możesz je połączyć z innymi owocami, np. jeżynami),
- tartą bułkę lub mąkę do posypania natłuszczonej formy.
Na kruszonkę:
- 100 g mąki,
- 50 g zimnego masła,
- 50 g cukru.
Drożdże zalej kilkoma łyżkami ciepłego mleka, dodaj łyżeczkę cukru, wymieszaj do rozpuszczenia. Postaw w cieple (ok. 30 min). Mąkę przesyp do głębokiej miski, wymieszaj z solą i cukrem. Wlej drożdże, pozostałe mleko (również ciepłe) i dodaj żółtka. Wyrób ciasto mikserem (na wolnych obrotach) i pozostaw je w misce do wyrośnięcia (od godziny do półtorej). Przykryj ściereczką, by nie wyschło.
Blaszkę lekko wysmaruj masłem, posyp tartą bułką lub mąką. Składniki na kruszonkę szybko wymieszaj. Nie musisz tego robić zbyt dokładnie, ważne, by masło nie zaczęło się rozpuszczać. Wyrośnięte ciasto przełóż do formy, wyłóż na nie umyte i osuszone owoce, całość posyp kruszonką. Wstaw do piekarnika (180 st. C) i piecz ok. 60 min. na złoty kolor. Jeśli wierzch zanadto się przypieka, podczas pieczenia przykryj ciasto folią aluminiową.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek