Prawdziwy apetyt na grzyby przychodzi późną jesienią, kiedy królują rydze i opieńki. Wtórują im ostatnie prawdziwki i podgrzybki.
Lada moment sięgniemy po wianuszki suszonych grzybów, ale to już nie to samo… Króciutko smażone zachowują swoją jędrność i doskonale chłoną aromat ziół oraz czosnku. Nasze kubki smakowe reagują na grzyby podobnie jak na mięso.
Do grzybowych potraw nie ma więc potrzeby dodawać mięsnych kawałków. Grzyby umiejętnie traktowane i jedzone z umiarem są wprost wymarzone dla wegetarian. To także dobre źródło karotenu oraz witamin z grupy B. Najlepiej przyswajalne białko znajdziesz w delikatnych pieczarkach, a karoten w kurkach i rydzach.
Polenta pełna aromatów
Weź:
- 500 ml mleka,
- 100 g kaszki kukurydzianej (polenty),
- 25 g masła,
- 125 g utartego sera cheddar,
- po łyżeczce soli i proszku do pieczenia,
- świeżo mielony pieprz,
- 4 jajka,
- kilka gałązek świeżego tymianku,
- kilkanaście małych pieczarek oraz ½ łyżki oleju i łyżeczkę masła, by je podsmażyć,
- 30 dag grzybów (możesz łączyć podgrzybki, prawdziwki, kurki albo użyć samych opieniek bądź rydzów),
- sok z ćwiartki cytryny,
- natkę pietruszki do posypania,
- łyżkę masła,
- małą cebulę,
- 1–2 gałązki świeżej szałwii.
Zagotuj mleko, dodaj sól i polentę, zamieszaj; zmniejsz ogień i gotuj 3–4 min, aż kaszka zgęstnieje. Zdejmij z ognia, dodaj masło i utarty ser. Wymieszaj i odstaw do przestygnięcia. Dodaj żółtka, pieprz, proszek do pieczenia i listki tymianku. Z białek ubij sztywną pianę. Umyte i osuszone pieczarki wrzuć na rozgrzaną patelnię z olejem i masłem. Smaż krótko na lekko złoty kolor; niech nie puszczą wody! Zdejmij je z patelni, przestudź, dodaj do masy, wymieszaj. Dodaj pianę z białek, wymieszaj i przełóż do podłużnej foremki (natłuszczonej, posypanej polentą lub tartą bułką). Piecz w 180 st. C na złoty kolor (ok. 25 min). Wyjmij i lekko przestudź. Grzyby oraz pokrojoną w pióra cebulę podsmaż na maśle. Dodaj posiekane listki szałwii, sok z cytryny, przypraw solą i pieprzem. Podawaj na plasterkach upieczonej kaszy, posyp natką.
Kremowa zmowa
Weź:
- ½ kg ziemniaków,
- 35 dag małych pieczarek,
- 600 ml bulionu warzywnego,
- filiżankę śmietany do zup (12 proc.) lub mleka,
- sól,
- pieprz i gałkę muszkatołową,
- kilka gałązek świeżego tymianku,
- 2–3 ząbki czosnku,
- ½ łyżki masła,
- 2 łyżki oliwy,
- posiekaną natkę pietruszki.
Obrane ziemniaki pokrój w kostkę, zalej gorącym bulionem i gotuj do miękkości. Zmiksuj na gładki krem, przypraw. Dodaj śmietanę albo mleko. Umyj i osusz pieczarki. Rozgrzej na patelni oliwę z masłem, przysmaż całe pieczarki i czosnek pokrojony w cienkie plasterki. Pod koniec smażenia całość obficie posyp listkami tymianku i oprósz solą. Gorącą zupę nalewaj do talerzy i podawaj z porcją grzybków świeżo zdjętych z patelni. Nie zapomnij o natce! Pieczarki możesz zastąpić rydzami.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek