Smakuje latem, wakacjami, dzieciństwem i słońcem. Smakuje wszystkim. Smakuje z pomidorami, z papryczką chili, z boczkiem, z mozzarellą… Kto oprze się takim zestawieniom?
W moim rodzinnym domu jadało się zgodnie z rytmem przyrody. Lato zawsze należało do fasolki szparagowej. Mieliśmy najróżniejsze jej odmiany. Była drobniutka, zielona, o małych strączkach, kwitnąca na biało. Była krzewiasta żółta. Była też bardzo dekoracyjna, pnąca, o ogromnych liściach, fioletowych kwiatach i dużych, również fioletowych strąkach – moja ulubiona. Miała tę magiczną cechę, że w trakcie gotowania strąki zmieniały barwę z ciemnofioletowej na zieloną. Uprawiam ją do dziś, z nasion przywiezionych z Holandii.
Dzieci najbardziej lubią tak zwanego mamuta, pnącą fasolkę dającą płaskie szerokie strączki z wyraźnymi nasionkami. Dla przyjaciół przynajmniej raz w roku urządzam przyjęcie z fasolką w roli głównej. W różnych wariacjach. W naszym domu fasolka ma smak lata!
Praktyczne rady dla „fasolożerców”
- Na rynku pojawiają się coraz to nowsze odmiany fasolki popularnie zwanej szparagową. Warto eksperymentować i próbować. Podane przepisy stosują się praktycznie do każdej odmiany fasolki strączkowej.
- Fasolki nie gotujemy zbyt długo: 10-15 minut wystarczy, najlepsza jest troszkę jędrna, tak zwana al dente.
- Smak fasolki, zwłaszcza tej podawanej na zimno, znakomicie wydobywają zioła, takie jak cząber czy rozmaryn. Wrzucamy je do wody podczas gotowania.
- Sekret utrzymania zielonego koloru fasolki polega na jednoczesnym wkładaniu jej do wrzątku i sypaniu soli, tak aby powstające bąbelki utrwaliły chlorofil.
- Latem fasolka, z powodu wysokiej zawartości białka, może z powodzeniem stanowić pełnowartościowy posiłek. Jest jednak przede wszystkim znakomitym dodatkiem do grillowanych mięs, podawana zarówno na ciepło, jak i na zimno.
- Wtajemniczeni jedzą fasolkę palcami.
Fasolka szparagowa z pieczarkami
Fasolkę i pieczarki umyj. Fasolkę oczyść z włókien i pokrój na kawałki długości 4-6 cm. Pieczarki oczyść i drobno posiekaj. Na dużej i głębokiej patelni teflonowej rozgrzej olej – najlepiej winogronowy. Włóż pieczarki, podgrzewaj, mieszając, kilka minut bez przykrycia, a następnie dodaj kilka kropli sosu sojowego.
Smaż, mieszając, jeszcze przez około 1 minutę. Włóż przygotowaną fasolkę. Dodaj 3-4 łyżki wrzącej wody. Duś pod przykryciem na niewielkim ogniu do miękkości, uważając, żeby potrawa się nie przypaliła. Przypraw świeżo zmielonym pieprzem. Wyłóż na półmisek i posyp świeżymi ziołami – pietruszką, cząbrem lub rozmarynem.
Fasolka z sosem ze świeżych pomidorów
Ugotuj obcięte i umyte strączki w lekko osolonej wodzie. Odcedź. Przygotuj sos pomidorowy. Pomidory sparzone i obrane ze skórki zmiksuj z oliwą, solą, pieprzem, sosem Worchestershire i cukrem. Fasolkę z sosem podawaj na ciepło, z tartym serem, świeżą bazylią lub oregano. Pyszna z białym pieczywem i czerwonym winem.
„Mamut” z boczkiem i koperkiem
Oczyszczoną fasolkę gotuj w osolonej wodzie 10-15 minut. Odcedź i przelej zimną wodą. Z boczku usuń skórkę i pokrój na wąskie, krótkie paseczki. Rozgrzej patelnię, włóż boczek i smaż na średnim ogniu. Odsącz go na papierowych ręcznikach. Z patelni zlej tłuszcz, wytrzyj papierowym ręcznikiem, po czym stop na niej trochę masła.
Włóż fasolkę i boczek, dopraw solą i pieprzem. Podgrzane wyłóż na półmisek i posyp koperkiem. Można zastąpić boczek 3-4 filecikami anchois. Trzeba je drobno posiekać i dobrze wymieszać z masłem na patelni, dołożyć fasolkę, podgrzać. Podawać posypane koperkiem lub natką pietruszki. Świetne z ciemnym pieczywem.
Fasolka po admiralsku
Fasolę oczyść z włókien, odetnij końce, opłucz i gotuj w osolonej wodzie 10-15 minut. Odcedź, polej oliwą. Drobno posiekaną paprykę konserwową bez skórki wymieszaj z kieliszkiem czerwonego wina i rozkruszonym goździkiem oraz solą i pieprzem. Duś kilka minut, dopraw do smaku. Dodaj do fasolki. Jest to danie dosyć wytrawne, dobrze pasujące do sypkiego ryżu.
Fasolka smażona z czosnkiem
Młodą zieloną fasolkę opłucz, usuń włókna. Pokrój w kawałki długości 6 cm. Obierz i drobno posiekaj dużą ilość czosnku. Na patelni rozgrzej dobrą oliwę, podsmaż czosnek, włóż fasolkę, smaż, aż fasolka ściemnieje. Wsyp tartą bułkę, dopraw solą i pieprzem, wymieszaj i od razu podawaj. Tak przyrządzoną fasolkę jadłam w Turcji. W ten sam sposób można zrobić młody bób w strąkach.
Fasolka szparagowa po polsku
Fasolkę oczyść z włókien, odetnij końce, opłucz i gotuj w lekko osolonej wodzie 10-15 minut. Odcedź. Na patelni rozpuść łyżkę masła, tak aby się nie przypiekło, włóż fasolkę i dokładnie wymieszaj. Następnie przełóż do żaroodpornego naczynia, posyp posiekaną mieszanką zieleniny: szczypiorku, pietruszki, koperku i posiekanymi jajami na twardo. Weź dobrą śmietanę, zmiksuj ze świeżymi żółtkami (proporcje 2 żółtka na filiżankę śmietany), dodaj pieprz, sól i odrobinę gałki muszkatołowej do smaku. Polej fasolkę śmietaną wymieszaną z żółtkami i przyprawami, piecz w nagrzanym do 180°C piekarniku przez 5-10 minut.
Pikantna sałatka z papryczką chilli i chrupiącym bekonem
Do tej wersji najlepszy jest „mamut” lub młody bób w strąkach. Umytą przygotowaną fasolkę gotuj w wodzie z dodatkiem cząbru przez 10-15 minut. Duże strąki przekrój na pół. Ugotowaną fasolkę odcedź i wystudź. Cebulę pokrój w drobną kostkę. Pomidory pokrój na ósemki, wykrawając nasadę ogonków. Papryczkę chilli pokrój w cieniutkie plasterki, usuwając nasiona i lekko posól. Ocet winny połącz z solą, pieprzem i słodką papryką, a następnie dokładnie wymieszaj z oliwą. Fasolkę z cebulą, papryczką i pomidorami polej sosem i odstaw na chwilę pod przykryciem, aby nabrała smaku. Bekon pokrój w drobną kostkę i wysmaż na patelni. Chrupiące skwarki dodaj do sałatki, przed podaniem posyp natką. Pyszne z bagietką lub tureckim chlebkiem pita.
Sałatka z zielonej fasolki i chrzanu
Umytą i oczyszczoną fasolkę gotuj przez 10-15 minut w lekko osolonej wodzie z dodatkiem rozmarynu. Odsącz i przelej zimną wodą. Obraną cebulę pokrój w cienkie krążki. Kilka łyżek octu winnego wymieszaj z kilkoma łyżkami oleju, na przykład z pestek winogron, oraz solą i pieprzem. Dodaj krążki cebuli. Fasolkę przełóż do sosu i wymieszaj. Pozostaw do marynowania w lodówce na około 3 godziny. Majonez wymieszaj z kwaśną śmietaną, chrzanem, sokiem z cytryny i gorczycą. Fasolkę polej sosem i pozostaw na chwilę, aby nabrała smaku. Znakomite do pieczonej wołowiny i wiejskiego chleba z masłem.
Zielona fasolka z serem mozzarella i sardelami
Umytą i oczyszczoną fasolkę gotuj al dente w wodzie z dodatkiem ziół – cząbru lub rozmarynu przez około 10 minut. Osącz i ostudź. Ser mozzarella pokrój w niewielką kostkę. Filety anchois – sardele z puszki drobno posiekaj. W miseczce porcelanowej lub szklanej utrzyj sos z oliwy, octu, soli, pieprzu i posiekanych filetów anchois. Do miski włóż wystudzoną fasolkę i kostki sera mozzarella. Polej sosem i delikatnie wymieszaj.
Fasolka z sosem musztardowo-miodowym z dodatkiem curry
Oczyszczoną fasolkę – najlepiej „mamuta” – gotuj około 15 minut. Odcedź. Przygotuj sos. Do niewielkiej porcelanowej lub fajansowej miseczki wlej oliwę, wlej sok z cytryny, wymieszaj, dodaj trochę gruboziarnistej musztardy i cały czas mieszając, dodaj łyżkę ciemnego miodu. Przypraw solą i curry. Sos najlepiej mieszać specjalną drewnianą szpatułką lub palcem do czasu, aż będzie jednorodny. Przed polaniem sosem można fasolkę posypać drobnymi lub grubymi kaparkami. Bardzo ładnie wygląda ułożona w kratkę i polana błyszczącym sosem. Pyszna schłodzona z ciemnym chlebem z masłem.
Urszula Duda-Szelińska
z zawodu biolog, gotuje z zamiłowania.
Twierdzi, że to natura przyrodnika pomaga jej
odkrywać smaki i zapachy świata.