Jest warzywem uniwersalnym, jadanym pod każdą postacią (także na słodko) i smakuje nawet wybrednym.
Zamiast wycinać z niej koszmarki na Halloween, ugość bliskich ciastem pełnym dobrej energii. Pachnie, zachwyca i wywołuje uśmiech, którego jesienią najbardziej potrzeba. Z potęgi karotenu, błonnika i kwasu foliowego zawartych w dyni korzystać możemy aż do zimy. Dynia dobrze syci, obniża cholesterol, funduje nam kurację oczyszczającą i odmładzającą z fitosteroli oraz pełną antyutleniaczy. Jest boska.
Dyniowe pierożki
Weź na ciasto:
- 500 g mąki,
- 5 jajek,
- sól (około 1 łyżeczki),
- odrobinę ciepłej wody (około 4–5 łyżek);
na farsz:
- 300 g upieczonego miąższu dyni,
- 200 g ziemniaków ugotowanych w mundurkach,
- 3 łyżki świeżo startego parmezanu,
- sól,
- pieprz,
- posiekaną świeżą szałwię i natkę pietruszki,
- łyżkę oliwy,
- małą cebulę,
- płaską łyżkę tartej bułki,
- 3 płaskie łyżki zmielonych drobno orzechów włoskich lub migdałów (niekoniecznie),
- jajko.
Z podanych składników zagnieć ciasto. Przykryj ściereczką i przygotuj farsz. Obrane ziemniaki przeciśnij przez praskę, połącz z dyniowym purée i drobniutko posiekaną cebulą (możesz ją wcześniej zeszklić na maśle). Dodaj resztę składników i porządnie wymieszaj. Ciasto rozwałkuj na dwa cienkie prostokąty, lekko podsypując mąką. Na jednym kawałku ciasta układaj nieduże grudki farszu w odstępach mniej więcej 3 cm. Tak przygotowany pierwszy placek nakryj drugim kawałkiem ciasta. Dokładnie dociśnij palcami miejsca między farszem. Nożem wytnij kwadratowe pierożki. Wrzucaj je na wrzącą wodę i gotuj 5–6 minut. Podawaj z odrobiną masła oraz parmezanu.
Ciasto dla przyjaciół
Weź na ciasto:
- pół kilograma miąższu z dojrzałej dyni (waga bez skóry i pestek),
- 300 g mąki,
- 200–250 g drobnego brązowego cukru,
- szczyptę przyprawy piernikowej,
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej,
- pół łyżeczki proszku do pieczenia,
- szczyptę soli,
- 4 jajka,
- czubatą łyżeczkę posiekanej skórki pomarańczowej oraz rodzynki,
- suszone daktyle i pokruszone orzechy pekan lub włoskie (ilość wedle uznania),
- 200 g masła;
na wierzch:
- 2 opakowania serka philadelphia,
- 4 czubate łyżki serka mascarpone,
- sok z pomarańczy,
- 4 płaskie łyżki cukru pudru,
- opakowanie cukru waniliowego.
Blaszkę średniej wielkości lekko natłuść masłem i wyłóż papierem do pieczenia. Wymieszaj mąkę z sodą, solą i proszkiem. Dodaj cukier, przyprawy i bakalie. Dynię zetrzyj na jarzynowej tarce. Jajka zmiksuj z roztopionym (ale nie ciepłym!) masłem. Wlej do miski z mąką i pozostałymi składnikami. Wymieszaj porządnie, dodając utarty miąższ dyni. Ciasto przełóż do formy i piecz w temperaturze 180˚C przez około 40 minut. Przed wyjęciem sprawdź ciasto patyczkiem, czy jest dobrze upieczone.
Zostaw do wystygnięcia. W tym czasie wymieszaj oba rodzaje serków, dodaj sok z pomarańczy, cukier puder i waniliowy. Wymieszaj wszystko na gładki krem. Rozprowadź go na dobrze wystudzonym cieście. Ciasto można dodatkowo nasączyć sokiem z pomarańczy z odrobiną pomarańczowego likieru lub po przekrojeniu przełożyć ulubioną konfiturą pomarańczową. Wilgotne, aromatyczne ciasto jest idealne na jesienne pogaduchy.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek