Zła dieta może sprawić, że twój mózg się skurczy, a wtedy będziesz wolniej myśleć i z trudem zapamiętywać oraz uczyć się nowych rzeczy...
Wzmacniaj swój mózg, masz tylko jeden. Musisz o niego dbać!!!
1. Jeśli chcesz, by twój mózg dobrze chłonął wiedzę, szybko myślał i zapamiętywał...
Mózg musi mieć ciągłe dostawy kwasów omega-3. Znajdziesz je przede wszystkim w tłustych rybach (makrelach, łososiu, sardynkach, śledziach, tuńczyku), awokado oraz orzechach. Kwasy te są też kluczowe w zapobieganiu chorobie Alzheimera.
2. Nagle jesteś rozkojarzony i nic nie wchodzi ci do głowy?
Jedz świeże kiełki, np. lucerny, brokułów, słonecznika. Kiełki to wolny od zanieczyszczeń ogromny rezerwuar witamin i mikroelementów, które błyskawicznie przenikają do krwi i odżywiają szare komórki.
3. Głowa przestaje zapodawać – posłódź jej trochę i wcinaj gorzką czekoladę albo fasolę.
Mózg łaknie glukozy. Gdy mu jej brakuje, zaczyna szwankować i „przepuszcza" niemal wszystkie informacje niezauważone. Dodatkowo czekolada zawiera kakao – źródło magnezu, który wzmacnia i regeneruje nadwątlone neurony (komórki nerwowe).
4. Czujesz się osłabiony, zdezorientowany, o wszystkim ciągle zapominasz?
Pij wodę mineralną! Co najmniej półtora litra dziennie (oprócz innych napojów). Każdy proces chemiczny w organizmie odbywa się w środowisku wodnym. Gdy jesteś odwodniony, to wszystko – a w tym i mózg – zaczyna zwalniać. Nawet proste rzeczy stają się dla niego trudniejsze do przetworzenia albo przyswojenia.
5. Próbujesz się czegoś nauczyć i nijak nie możesz tego zapamiętać?
Żuj gumę ciągłym ruchem szczęki, który pobudza przepływ krwi i skłania mózg do bardziej efektywnej pracy. To nie guma jest tu ważna, lecz ruch szczęki, więc jeśli nie masz zdrowej gumy bez słodzików, możesz żuć cokolwiek, nawet powietrze czy mały kawałek papieru.
UWAGA: Tego unikaj!
Niektóre produkty mogą szybko pogorszyć stan mózgu i utrudnić zapamiętywanie. Ogranicz więc do minimum:
- Tłuszcze z innych źródeł niż ryby. Np. te w mleku, maśle czy mięsie.
- Colę i inne gazowane słodkie napoje – są napakowane cukrem i powodują wyrzut insuliny z trzustki. Przez to poziom cukru we krwi najpierw nagle rośnie, a potem gwałtownie maleje, prowadząc do uczucia znużenia i problemów z koncentracją.
- Duże posiłki – gdy bardzo się najesz, krew odpływa z mózgu i zasila głównie układ krwionośny. Wtedy robisz się śpiący i ociężały.
Maja Kotecka
fot. shutterstock