Czerwona cebula inspiruje: przyciąga smaki, przy których jej biała krewniaczka jeszcze bardziej blednie. Pewnie z zazdrości, że to nie ją tak wielbią… Tymczasem nasza cebulowa arystokratka bryluje wśród plasterków pomarańczy, stroi się listkami ziół i zachęca, by schrupać ją na surowo.
Zawiera kwercetynę, silny przeciwutleniacz, który wspomaga układ odpornościowy i ułatwia regenerację organizmu. Powinni ją jeść sportowcy i osoby narażone na stres i wyczerpanie. Pobudza apetyt, działa bakteriobójczo, łagodzi skutki tłustego jedzenia. Kochają ją Grecy, Włosi, Hiszpanie. Jej łagodny, słodkawy smak komponuje się z owocami i serami. Najsmaczniejsza odmiana nosi imię Karmen. Nie przystoi dusić jej ani smażyć, traci wtedy soczystość i kolor. Jest za to wspaniała, gdy chodzi o krótkie pieczenie. Choćby domowej pizzy inspirowanej grecką sałatką.
Sałatka południowca
Weź:
- dużą czerwoną cebulę,
- dużą i soczystą pomarańczę,
- kilka czarnych lub zielonych oliwek,
- 2–3 łyżki oliwy z oliwek,
- łyżeczkę octu balsamicznego,
- szczyptę brązowego cukru,
- sok z ćwiartki cytryny,
- sól i pieprz do smaku,
- garstkę świeżych ziół (oregano, tymianek, mięta, natka pietruszki).
Wymieszaj oliwę z octem balsamicznym, sokiem z cytryny i brązowym cukrem. Cebulę obierz i pokrój w cieniutkie talarki. Skrop sosem i odstaw na 15 min do lekkiego zamarynowania. Pomarańczę obierz ze skóry i białych błonek, pokrój w plastry. Na talerzu układaj na przemian plasterki cebuli i pomarańczy. Całość posyp świeżymi ziołami, oprósz solą i świeżo mielonym pieprzem. Polej sosem, w którym wcześniej marynowała się cebula. Dekoruj oliwkami i listkami oregano. Sałatkę możesz podawać z kawałkami prażonych migdałów, liśćmi rukoli lub roszponki. Wyśmienity dodatek do pieczonego mięsa.
Grecka inspiracja
Weź: na ciasto
- 15 g świeżych drożdży,
- ½ łyżeczki cukru,
- łyżeczkę soli,
- 150 ml ciepłej wody,
- łyżkę oliwy z oliwek (plus odrobinę do skropienia ciasta),
- 250 g mąki;
na wierzch pizzy
- 3 pomidory,
- 2 czerwone cebule,
- zieloną paprykę,
- kostkę sera feta,
- kilkanaście oliwek,
- sól i pieprz,
- dużą garść świeżych ziół (bazylia, oregano, tymianek, mięta),
- ½ szklanki grubo utartej mozzarelli,
- pomidorki koktajlowe do dekoracji.
Drożdże rozpuść w połowie wody. Dodaj cukier i łyżkę mąki. Wymieszaj, przykryj i zostaw w cieple na 15 min. Mąkę przesiej do dużej miski, dodaj sól, a po kwadransie zaczyn drożdżowy, resztę ciepłej wody i oliwę. Wyrób ciasto, najlepiej mikserem na najniższych obrotach (6–10 min). Uformuj kulę, nakryj ściereczką i zostaw do wyrośnięcia na minimum godzinę. Ciasto rozwałkuj i ułóż na blasze natłuszczonej oliwą. Ciasto spryskaj oliwą i zostaw na 20–30 min. Sparz pomidory, obierz ze skóry i pokrój w plastry. Cebulę pokrój w piórka, paprykę w paski, a fetę w kostkę. Ułóż warzywa na cieście, posyp solą, pieprzem i posiekanymi ziołami. Rozłóż fetę i oliwki, przyprósz mozzarellą. Piecz ok. 10 min w 250°C (na jasnozłoty kolor). Podawaj z kawałkami pomidorków koktajlowych i listkami bazylii.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek