Zbieraj kwiaty czarnego bzu! Zrobisz z nich bukiet ochronny, pyszną nalewkę i leczniczy syrop!
Potrzebujesz naturalnego antybiotyku, który nie niszczy flory bakteryjnej? Albo czegoś, co postawi twój układ immunologiczny na nogi? Sięgnij po kwiaty czarnego bzu!
Czarny bez już od starożytności znany był medykom i zielarzom. Robili z niego mikstury na kaszel, gorączki, stany zapalne.
A dawne modnisie kochały nalewki i toniki z czarnego bzu, bo dzięki nim miały gładką cerę i likwidowały zmarszczki.
Nawet w magii czarny bez był wielce użyteczny – mówiono, że w jego gałązkach mieszkają dobre duchy, które strzegą domostwo czy ogród przed złymi energiami.
Teraz wiemy, że czarny bez swoje działanie zawdzięcza m.in potężnym dawkom przeciwutleniaczy, soli mineralnych oraz wit. C i A. Dzięki nim działa jak eliksir młodości, wzmacnia serce i naczynia krwionośne, zapobiegając miażdżycy, walczy z nowotworami, wirusami, stanami zapalnymi...
Picie nalewek albo naparów z liści czarnego bzu odtruwa organizm, pomaga w leczeniu reumatyzmu, egzemy skórnej i trądziku. A także ułatwia zasypianie.
Uwaga!
- Nigdy nie jedz świeżych owoców i kwiatów czarnego bzu! Są trujące – wywołują poczucie słabości, niekiedy wymioty. Na szczęście suszenie i gotowanie niszczy trujący składnik bzu, sambunigrynę.
- Kwiaty czarnego bzu zbieraj od maja do lipca, najlepiej wcześnie rano, zaraz po odparowaniu rosy.
- By przez całą zimę korzystać z zalet bzowych leków, właśnie latem uwarz soki, zrób nalewki albo konfitury. Będą nie tylko bardzo zdrowe, ale i pyszne.
Placki z kwiatami czarnego bzu
Weź pół kilograma mąki, półtorej szklanki mleka, dwa jajka, szczyptę soli, dwie łyżki miodu, kilka kropli ekstraktu waniliowego, ¹/³ szklanki oleju. Wszystkie składniki zmiksuj na gładkie ciasto. Umyj i osusz kilkanaście baldachów kwiatów czarnego bzu. Następnie rozgrzej patelnię, maczaj kwiaty w cieście i smaż na rumiano. Możesz posypać orzechami.
Syrop z kwiatów czarnego bzu
Kwiaty (ok. 40 baldachów) oddziel od łodyżek (są gorzkawe), zalej 2 litrami wrzątku i odstaw na dobę w ciemne miejsce. Następnie przecedź, dodaj 1 kg cukru i sok z 5 cytryn. Miksturę wlej do garnka i zagotuj. Doprowadź do wrzenia i natychmiast przelej do wyparzonych szklanych butelek lub słoiczków. Jeśli chcesz cieszyć się syropem od razu, po prostu przechowuj go w lodówce.
Alicja Majewska
fot. shutterstock