To doskonała przyprawa zimowa. Poprawia krążenie i rozgrzewa, zwłaszcza jeśli dodasz go do kawy czy gorącej czekolady. Ma też właściwości lecznicze. W starożytnych Chinach leczono nim niestrawność, nudności, a nawet grzybice.
Cynamonowego olejku używano do masażu, by poprawić krążenie, złagodzić bóle mięśni i zapobiec chorobom skóry. Przyprawa ta ma również właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe. To, co zachwycało chińskich medyków, potwierdziły badania naukowe. Cynamon jest silnym przeciwutleniaczem.
W duecie z gałką muszkatołową wymiata wolne rodniki skuteczniej niż witamina E. Być może wkrótce będziemy leczyć nim cukrzycę typu II. Przyprawę tę pozyskuje się z kory drzew cynamonowych. Paski kory suszące się na słońcu zwijają się i przybierają wygląd charakterystycznych „lasek”.
Pyszny piernik
Weź:
- 300 g mąki,
- 100 g masła,
- 1/3 szklanki drobnego brązowego cukru,
- płaską łyżeczkę sody oczyszczonej,
- 1/2 szklanki płynnego miodu (możesz łączyć jasny z ciemnym gryczanym lub użyć
- tylko ciemnego),
- 2 jajka, żółtko,
- 100 g gorzkiej czekolady,
- suszone śliwki różnych odmian (ilość wedle uznania),
- 2 czubate łyżeczki mielonego cynamonu,
- szczyptę gałki muszkatołowej,
- soli,
- czarnego pieprzu i mielonych goździków,
- 6 łyżek mleka,
- odrobinę masła i tartej bułki do formy.
Mąkę połącz z sodą, cynamonem i innymi przyprawami oraz szczyptą soli. Miękkie masło utrzyj z brązowym cukrem, miodem i żółtkami. Białka ubij na pianę. Połącz mąkę z utartym masłem. Dodaj pokrojone śliwki i dość drobno pokruszoną czekoladę. Wymieszaj i dodaj pianę z białek. Przełóż ciasto do formy w kształcie rynienki (natłuszczonej i posypanej bułką tartą). Piecz w 180°C przez godzinę. Piernik jest najlepszy po kilku dniach.
Zimowe pierogi
Weź: na farsz:
- 25 dag półtłustego twarogu,
- łyżkę twarożku waniliowego,
- żółtko,
- pół łyżeczki
- esencji waniliowej,
- 10–15 suszonych daktyli,
- łyżkę miodu,
- mielony cynamon do smaku;
na ciasto:
- 2 szklanki mąki,
- żółtko,
- szczyptę soli,
- 3/4 szklanki ciepłej przegotowanej wody,
- płaską łyżkę miękkiego masła,
- cynamon do smaku.
Do mąki wymieszanej z solą i cynamonem dodaj żółtko i miękkie masło. Dolej ciepłej wody i porządnie wyrób ciasto, aż będzie gładkie i jednolite. Przykryj je ściereczką na czas robienia farszu. Twaróg wymieszaj z resztą składników farszu. Dodaj drobno posiekane daktyle. Kiedy farsz będzie gotowy, rozwałkuj ciasto na cienkie placki. Wycinaj z nich kółka szklanką, nakładaj farszu, sklejaj. Pierogi ugotuj w lekko osolonym wrzątku (około 2 minut od momentu wypłynięcia). Gotuj je małymi partiami, a gorące posmaruj odrobiną oleju, by się nie posklejały. Podawaj z plasterkami daktyli, polane syropem daktylowym i ewentualnie z odrobiną masła.