Ze szkół wyleciał z hukiem. Dzieci podnoszą bunt: Jak tu żyć bez słodyczy? Spokojna głowa! W sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy wiele odżywczych zamienników białego cukru. Bo czymś trzeba osładzać siebie życie, prawda? Grunt, by robić to z głową.
☛ Fruktoza – czyli cukier z owoców. Jest równie kaloryczny co cukier biały, ale bardziej słodki, przez co zużywamy go mniej. Poleca się go osobom z cukrzycą, bo znacznie wolniej wchłania się niż buraczany. A co najważniejsze, organizm cukrzyka nie potrzebuje już insuliny, by pozyskać energię z fruktozy
☛ Cukier trzcinowy nierafinowany – zajadano się nim już w czasach starożytnych. Miał przyspieszać gojenie się ran. To bogactwo minerałów i składników odżywczych. Ponadto zawiera mniej kalorii od cukru z buraka. Ma kilka odmian, które różnią się smakiem i konsystencją. Uwaga: musi być nierafinowany! I nie należy mylić go z cukrem brązowym. Cukier o takiej nazwie to produkt z buraka „farbowany” melasą, albo, co gorzej – karmelem.
☛ Cukier brzozowy (ksylitol) – jak nazwa wskazuje, pozyskuje się go z kory brzozy. Ksylitol ma 14-krotnie niższy indeks glikemiczny od innych cukrów, dzięki temu jest bezpieczny dla diabetyków. Posiada właściwości antybakteryjne i nawet dentyści dobrze się o nim wypowiadają. Ma też niewiele kalorii. Jednak z ksylitolem nie wolno przesadzać, bo w większych ilościach przeczyszcza. Nie nadaje się do pieczenia i gotowania.
☛ Miód – jego głównym składnikiem jest fruktoza i glukoza, które ludzki organizm świetnie przyswaja. Zawiera również niewielkie ilości minerałów: wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, potasu, fluoru, kobaltu i jodu. Poza tym są w nim witaminy z grupy B, białka, garbniki, woski, olejki lotne, pyłki kwiatowe oraz enzymy i kwasy organiczne. Podnosi odporność, wzmacnia serce.
☛ Lukrecja – pochodzi z korzenia lukrecji i posiada właściwości lecznicze. Podnosi ciśnienie, leczy infekcje gardła i koi ból żołądka. Ale ma też drugą stronę medalu! Ostrożnie powinni podchodzić do niej nadciśnieniowcy, osoby ze schorzeniami nerek, a także kobiety w ciąży.
☛ Syrop z agawy – produkuje się go z soku tego kaktusa. Zawiera fruktozę, którą nasz organizm rozkłada dużo wolniej niż glukozę i sacharozę, dlatego jest dobrym zamiennikiem cukru dla diabetyków. W konsystencji przypomina miód.
☛ Cukier palmowy – podobnie jak ksylitol ma bardzo niski indeks glikemiczny (z powodzeniem nadaje się dla diabetyków). Jest mniej słodki niż inne cukry (charakteryzuje się lekkim posmakiem toffi i karmelu). Zawiera wiele minerałów, wśród których dominują: cynk, potas i żelazo, ma też sporo witamin z grupy B.
☛ Stewia – najsłodsza roślina, jaką odkryto na Ziemi. Obniża poziom ciśnienia we krwi i jest bezpieczna dla cukrzyków, nie powoduje próchnicy zębów ani otyłości. W 2011 roku oficjalnie została zatwierdzona jako słodzik przez Komisję Europejską. W sprzedaży występuje w formie tabletek lub w płynie. Można ją także samemu uprawiać jako rodzaj słodkiego zioła i potem dodawać do potraw jej świeże liście.
☛ Syrop klonowy – kulinarne dziedzictwo Kanady. Jest bogaty w sole mineralne oraz witaminy z grupy B i kwas foliowy. Chroni przed chorobami serca i układu krążenia; jest również mniej kaloryczny niż pozostałe cukry. Podobno afrodyzjak.
Lep na muchy i... duchy
Słodycz cukru lubią nie tylko ludzie, bowiem uwielbia go cały świat duchów i astralnych istot. Zarówno te dobre, jak i te złe istoty pozaziemskie lgną do jego słodyczy niczym przysłowiowe muchy do miodu. Dlatego nie zostawiajmy otwartych cukiernic na noc, a już na pewno nie przy pełni Księżyca, bo możemy w ten sposób ściągnąć do domu nieproszonych gości.
Gdy ci się cukier wysypie
Sprzątnij go dokładnie i – jak mówią wierzenia ludowe – spodziewaj się wizyty z zaświatów lub rodzinnej kłótni wywołanej przez podszepty demona. By tego uniknąć, zapal na noc świeczkę – uchroni cię przed działaniem niechcianej energii.
Teskt: Izabela Dajwłowska
Fot.: Shutterstock