Do świątecznych wypieków nie dodawaj syntetycznych tłuszczów, ogranicz cukier i kup jajka zielononóżek. Będzie pysznie i zdrowo!
Z Wielkanocy przygotowywanej przez babcię, gdy całymi dniami szykowała świąteczny stół, został mi... smak jajka. Prawdziwy, nie tylko z nazwy. Dziś o takie jaja coraz trudniej...
Ale jeśli jajko pochodzi z naturalnego źródła (najlepiej kupować te ekologiczne - ze stempelkiem "0", ewentualnie "1" - od kur z wolnego wybiegu), znajdziesz w nim lecytynę, kwasy tłuszczowe omega-3, większość witamin i białko, które potrafimy przyswoić niemal w 100 proc.
Do świątecznych wypieków kup więc jajka zielononóżek. Poza tym nie dodawaj syntetycznych tłuszczów i ogranicz cukier, a będzie pysznie i zdrowo!
Przedstawiamy przepisy na dwa domowe smakołyki, przy których wcale nie trzeba się zbytnio nakręcić! ;)
Klejnoty Wielkanocy
Weź:
- 5 żółtek,
- 4 białka,
- 150 g zmielonych migdałów,
- 70 g cukru pudru,
- 70 g cukru brązowego,
- 100 g mąki,
- 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 150 g masła,
- 120 g drobnego cukru do wypieków,
- 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii lub tyle samo aromatu waniliowego,
- pół łyżki mąki ziemniaczanej,
- pół szklanki rodzynek namoczonych w maladze,
- bakalie do dekoracji.
Wyjmij jajka z lodówki na 2–3 godziny przed przygotowaniem ciasta. Oddziel białka od żółtek. Białka ubij na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodaj stopniowo cukier puder. Zmielone migdały wymieszaj z cukrem brązowym. Dosyp mąkę z proszkiem, dodaj rozpuszczone masło. Wymieszaj z białkami, aż uzyskasz gładką, wilgotną masę. Małe foremki na babeczki lub tartaletki lekko natłuść masłem i wyłóż papierem do pieczenia. Wypełnij cienką warstwą masy. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 170°C i piecz nie dłużej niż 25 min.
W tym czasie utrzyj żółtka z drobnym cukrem na puszysty krem. Dodaj mąki ziemniaczanej i ekstraktu z wanilii. Wymieszaj. Podpieczone spody posyp rodzynkami, wypełnij kremem z żółtek i ponownie wstaw do piekarnika. Tym razem dosłownie na kilka minut. Wyjmij, udekoruj, zostaw do wystygnięcia. Powinny stać się lekko chrupiące, z wilgotnym środkiem.
Puszyste ciasto domowe
Weź:
- około 300 g drylowanych mrożonych wiśni,
- 2 łyżki cukru pudru,
- 270 g mąki,
- pół łyżeczki proszku do pieczenia,
- 120 g drobnego cukru do wypieków,
- 3 jajka plus 2 dodatkowe białka,
- 3 łyżki stołowe likieru amaretto,
- 50 g migdałów zmielonych na mączkę,
- 50 g drobno zmielonych orzechów laskowych,
- 5 łyżek skondensowanego niesłodzonego mleka,
- 220 g masła o temperaturze pokojowej,
- odrobinę masła do wysmarowania foremek.
Jajka i masło wyjmij wcześniej z lodówki, aby osiągnęły temperaturę pokojową. Rozmrożone wiśnie zasyp 2 łyżkami cukru pudru. Odstaw i przygotuj ciasto. Oddziel białka od żółtek. Miękkie masło i żółtka utrzyj z drobnym cukrem w mikserze na jasny puch. Dodaj amaretto. W drugiej misce wymieszaj suche składniki: mąkę, zmielone migdały i orzechy, proszek. Połącz zawartość obu misek. Dolej mleka i miksuj na średnich obrotach, aż ciasto będzie gładkie. Dodaj pianę ubitą z 5 białek, delikatnie wmieszaj ją w ciasto. Oprósz wiśnie odrobiną mąki i dodaj do ciasta. Wymieszaj.
Trzy małe foremki (minikeksówki) natłuść odrobiną masła oraz wyłóż papierem do pieczenia. Wypełnij ciastem do 3/4 wysokości. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 170°C i piecz na złoty kolor (około 45 min). Ciasto dłużej zachowa wilgoć, jeśli zostanie odrobinę polukrowane wilgotnym śmietankowym lukrem.
tekst i zdjęcia: Iza Stefanek